reklamı kapat

POPÜLER

uçan taksi

Joby Aviation, uçan taksi geleceğini gözler önüne serdi [Video]

Uçan taksi konusunda çok ama çok büyük yatırımlar yapılıyor. Bunlardan Joby Aviation, yeni video ile geleceği gözler önüne serdi.

Uçan taksi konusunda Toyota, direkt olarak kendi içerisinde olmasa da Joby Aviation firmasına maddi destek olarak alanda yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl 590 milyon dolarlık bir yatırım alan ve bunun 394 milyon dolarını Toyota’dan elde eden Joby Aviation, geliştirdiği uçan taksinin uçuş testinden bir video yayımladı.

Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz videoda geliştirilen hava aracının nasıl hareket edeceği açık şekilde gösteriliyor ve bir gelecek gösterimi yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda bu süreci canlı olarak birçok şehir içerisinde göreceğiz ve bu araçlardan birisinde yol alacağız.

Bünyesinde altı adet pervane yer alan elektrikli uçan taksi, yukarıda da görebileceğiniz gibi modern bir tasarıma sahip. Bu model normal bir hava aracından tam 100 kat daha sessiz çalışıyor.

320 km/s hıza çıkabildiği ve 240 km menzile sahip olduğu aktarılan hava aracı, şu an halen aktif olarak test ediliyor. Toyota’nın bu araca otomobil tarafındaki tecrübesi sayesinde “üretim, kalite ve maliyet kontrolü” gibi kilit konularda büyük katkıları bulunuyor.

Joby Aviation, uçan taksi modeli ile daha önce başka bir video ile ses getirmişti

Firma bu videoda “Neden helikopterler varken uçan elektrikli taksiler geliştiriliyor?” sorusunun cevabını vermişti. Aşağıdaki bu video içerisinde JoeBen Bevirt bazı açıklamalarda bulunuyor. Videonun en çok dikkat çeken kısmı ise sona doğru karşımıza çıkıyor. Burada Bevirt konuşurken geliştirilen uçan taksinin motorları çalışıyor ve havalanıyor.

Bunun böyle yapılmasının bir amacı bulunuyor ve o da hava aracının ne kadar sessiz olduğunu göstermek oluyor. Elektrik motorundan çok ufak pervanelerin etkisiyle uçan taksiler helikopterlere oranla inanılmaz sessiz çalışıyor. Bu araçların normal yol alırken dahi kesinlikle duyulamadığı aktarılıyor.