reklamı kapat

POPÜLER

Joby Aviation, uçan taksi modeliyle uçuş rekoru kırdı

Toyota destekli Joby Aviation, uçan taksi modeliyle uçuş rekoru kırdı

Joby Aviation firması bir kez daha karşımızda yer alıyor. Firma bu sefer uçan taksi modeli ile bir rekor kırdığını duyurdu.

Kısa süre önce de açıkladığımız gibi uçan taksi alanında Joby Aviation firması ses getiriyor, çünkü şirketin arkasında otomotiv devi Toyota‘nın maddi maddi desteği yer alıyor.

Geçtiğimiz yıllarda 590 milyon dolarlık bir yatırım alan ve bunun 394 milyon dolarını Toyota’dan elde eden Joby Aviation, geliştirdiği uçan taksisiyle bu sefer bir rekor kırdı.

Detaylarına hemen aşağıda yer verdiğimiz araçla tek şarj üzerinden 249 km gibi uzun bir uçuş yapıldı. Bunun tek şarjla 77 dakikalık bir uçuş anlamına geldiği aktarılıyor ve bu firma için bir rekor anlamına geliyor

Bünyesinde altı adet pervane yer alan elektrikli uçan taksi, yukarıda da görebileceğiniz gibi modern bir tasarıma sahip. Bu model normal bir hava aracından tam 100 kat daha sessiz çalışıyor.

320 km/s hıza çıkabildiği aktarılan hava aracı, şu an halen aktif olarak test ediliyor. Toyota’nın bu araca otomobil tarafındaki tecrübesi sayesinde “üretim, kalite ve maliyet kontrolü” gibi kilit konularda büyük katkıları bulunuyor. Aracın pazardaki ticari şansı gerçekten çok yüksek seviyede bulunuyor.

Joby Aviation imzalı uçan taksi modeli çok sessiz çalışıyor

Firma bunun direkt olarak aşağıdaki video ile gözler önüne sermişti. Aşağıdaki bu video içerisinde JoeBen Bevirt bazı açıklamalarda bulunuyor ve videonun en çok dikkat çeken kısmı ise sona doğru karşımıza çıkıyordu. Burada Bevirt konuşurken geliştirilen uçan taksinin motorları çalışıyor ve havalanıyor.

Bunun böyle yapılmasının bir amacı bulunuyor ve o da hava aracının ne kadar sessiz olduğunu göstermek oluyor. Elektrik motorundan çok ufak pervanelerin etkisiyle uçan taksiler helikopterlere oranla inanılmaz sessiz çalışıyor. Bu araçların normal yol alırken dahi kesinlikle duyulamadığı aktarılıyor.