reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Joby Aviation uçan taksi

Toyota destekli Joby Aviation, uçan taksi modeli ile bir rekor daha kırdı

Joby Aviation firması bir kez daha karşımızda yer alıyor. Firma bu sefer uçan taksi modeli ile bir rekor daha kırdığını duyurdu.

Advertisement

Uçan taksi alanında Joby Aviation firması uzun zamandır ciddi şekilde ses getiriyor, çünkü şirketin arkasında otomotiv devi Toyota‘nın maddi maddi desteği yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda 590 milyon dolarlık bir yatırım alan ve bunun 394 milyon dolarını Toyota’dan elde eden Joby Aviation, geliştirdiği uçan taksisiyle bu sefer yeni bir rekor kırdı. Firmanın “S4” isimli uçan taksi modeli aslında rekorlara çok da yabancı değil.

Geçtiğimiz yıl araçla tek şarj üzerinden 249 km gibi uzun bir uçuş yapılmıştı. Sürecin tek şarjla 77 dakikalık bir uçuş anlamına geldiği ve bunun firma için bir rekor anlamına geldiği belirtilmişti. Kısa süre önce ise hava aracı ile tam 330 km/s hıza çıkıldı. Bunun sadece S4 için değil, diğer tüm uçan taksiler arasında bir rekor olduğu aktarılıyor. Firma normalde araç için 322 km/s hız hedeflemişti.

Bünyesinde altı adet pervane yer alan elektrikli uçan taksi, modern bir tasarıma sahip ve normal bir hava aracından tam 100 kat daha sessiz çalışıyor. Hatta firma bunu göstermek adına geçtiğimiz yıl aşağıdaki videoyu yayınlamıştı. Aşağıdaki bu video içerisinde Joby Aviation kurucusu JoeBen Bevirt bazı açıklamalarda bulunuyor ve videonun en çok dikkat çeken kısmı ise sona doğru karşımıza çıkıyor. Burada Bevirt konuşurken geliştirilen uçan taksinin motorları çalışıyor ve havalanıyor.

Elektrik temeli ve ufak çok sayıdaki pervane sayesinde uçan taksiler helikopterlere oranla inanılmaz sessiz çalışıyor. Bu araçların normal yol alırken dahi kesinlikle duyulamadığı aktarılıyor. Bu da şehir için kullanımı için çok önemli görünüyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması