reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde rekor kırdı; işte üçüncü çeyrek sonuçları

Apple, 2021 yılının üçüncü çeyreğine ait mali sonuçları kamuoyuna açıkladı. Nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan üçüncü çeyrek sonuçlarına göre şirket, 81,43 milyar dolar gelir ve 21,74 milyar dolar kar elde etti. 

Şirket bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında yüzde 36’lık bir artış gerçekleştirdi ve bu sayede bir rekora imza attı. Apple 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 59,7 milyar dolar gelir ve 11,25 milyar dolar kar elde etmişti. Üçüncü çeyrek sonuçlarına bakıldığında şirketin büyümesine iPhone satışlarının önemli katkı sağladığı görülüyor. iPad satışlarında da artış göze çarpıyor. Giyilebilir ürünler, Ev ve Aksesuarlar bölümü de mali çeyrekte yüzde 36’lık bir artış gösterdi ve bu bölüm Apple’a 8,7 milyar dolar gelir sağladı. Özellikle bu kategoride Apple Watch, HomePod mini ve AirPods’un büyümede Apple’a katkı sağladığını söylemek mümkün. Hizmet gelirleri de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple konu hakkında açıklamada bulundu

Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada, “Çeyrek boyunca çok güçlü çift haneli artışlar gördük. Çip sıkıntısı iPad satışlarıyla birlikte Mac bilgisayarları da etkiledi. Üçüncü çeyrekte ekiplerimiz müşterilerimize güçlü yeni ürünler paylaşarak eşsiz bir inovasyon dönemi oluşturdu. Yeni nesil geliştiricilere kodlamayı öğrenmeleri için ilham veriyoruz ve 2030 çevre hedefimize daha da yaklaşıyoruz” dedi.

Apple CFO’su Luca Maestri, “Haziran çeyreğine ilişkin rekor faaliyet performansımız yeni gelir rekorları ve ürün kategorilerimizin her birinde çift haneli büyüme  içeriyor. Üçüncü çeyrekte 21 milyar dolarlık işletme nakit akışı sağladık, çeyrek boyunca hissedarlarımıza yaklaşık 29 milyar dolar iade ettik ve uzun vadeli büyüme planlarımızı desteklemek için önemli yatırımlar yapmaya devam ettik.” dedi.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan ilginç akıllı telefon konsepti