reklamı kapat

POPÜLER

Huawei LOG Tasarım

ABD’nin yeni Huawei iddiaları için başka detaylar da geldi

ABD ile Çin merkezli teknoloji devi Huawei arasındaki tartışmalar bitmek bilmiyor. Bu sefer askeriye ile alakalı bir konu gündemde.

ABD, biliyorsunuz ortaya attığı birçok iddia üzerinden Huawei tarafına uzun yıllardır büyük bir ambargo uyguluyor. Firmayı Çin’e veri sızdırmakla suçlayan ancak bunu net olarak hiçbir zaman herkese açık şekilde kanıtlamayan ülke, şirketin peşini bir türlü bırakmıyor. Reuters’te yer alan son habere göre Biden yönetimi, Huawei’nin ağ ürünleri ile donatılan baz istasyonları üzerinden hassas ABD askeri üs verilerini Çin’e gönderdiğini iddia ediyor. Bu konuda bir soruşturma açan ancak ulusal güvenlik nedeniyle detaylı açıklama yapmayan yönetim, bir kez daha iddiasını kanıtlayacak somut kanıtlar vermekten kaçınıyor. Ancak süreç hakkında farklı kaynaklarda başka bilgiler geliyor.

Bu konuda yeni ortaya çıkan detaylar, sürecin arkasında FBI’ın da olduğunu gösteriyor. Yapılan soruşturma kapsamında özellikle ABD’nin kırsal kesimlerindeki askeri üsler odak noktaya alınıyor. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Huawei’nin ticari açıdan mantıklı olmamasına rağmen ülkedeki askeri üslerin yakınlarındaki baz istasyonlarına kendi ekipmanlarını yerleştirdiğini belirtiyor. Bu bölgelerde trafiğin düşük olduğu, bu açıdan Huawei’nin ekipmanları özellikle ABD askeri iletişimine müdahale etmek için yerleştirdiği iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu iddialar hakkında Huawei’den ilk açıklama da gelmiş durumda. Şirket sürpriz olmayacağı üzere bu iddiaları reddediyor ve “Ekipmanımız yalnızca FCC tarafından ticari kullanım için tahsis edilen spektrumda çalışıyor” diyor. Firma daha önce de birden çok kez Çin devletine ya da ordusuna ABD’nin verilerini vermediğini, bunun büyük bir yalan olduğunu belirtmişti.

ABD, ülke içerisindeki ağ sistemlerinden Huawei ürünlerini kaldırmak adına uzun zamandır iletişim şirketlerine maddi yardım yapıyor. Burada milyar dolarlık bir yardım fonu kullanılıyor ve temizlik çalışmaları hale devam ediyor.

Huawei gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle