reklamı kapat

POPÜLER

Joe Biden

Joe Biden döneminde ABD ile Çin arasındaki sorunlar düzelecek mi?

Yeni ABD başkanı Joe Biden döneminde ABD ile Çin arasındaki sorunlar düzelecek mi? Teknoloji sektörü odağında cevap cevap olumsuz.

Yeni ABD başkanı Joe Biden döneminde ABD ile Çin arasındaki sorunlar teknoloji alanında çözülmeyecek. Açık olarak ABD’nin Çin’e karşı uyguladığı çeşitli sınırlama, yasak ve ambargolar aktif olarak sürecek. Trump’ın aldığı birçok kararı sürdürecek bilgisi verilen Biden, yapılan açıklamalara göre hassas bazı teknolojilerin Çin’e gitmesini engellemek adına hedeflenmiş yeni yasaklar dahi belirleyecek. Burada hassas teknolojilerin özellikle Çin ordusuna gitmesini engellemek isteyen Biden, Çin’e konulan gümrük vergilerini de ortadan kaldırmayacak. Bu durumlar karşısında Çin’in nasıl tepki vereceği bilinmiyor. Ancak bu zıtlaşma ABD merkezli dev şirketleri de oldukça zora sokuyor. Birçok firmanın Çin ile bağlantılı gelirleri ciddi şekilde düşüyor. Ayrıca birçok ABD devi halen aktif olarak Çin’de üretim yapıyor.

Joe Biden konusunda Huawei kurucusu da bir açıklama yaptı

Huawei, Trump’ın yerini alan Biden yönetiminin ambargoyu kaldırmasını umut ediyordu. Ancak hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde bunun şimdilik söz konusu olmayacağı ortaya çıkmıştı. Yeni yönetim Huawei’ye ya da diğer Çin merkezli şirketlere yönelik ambargonun kalkması için bir neden olmadığını belirtmişti. Ancak Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei bu konuda umudunu kaybetmiyor ve yeni yönetim ile sorunları çözmek adına görüşmeye açık olduğunu aktarıyor. Zhengfei, ambargonun kalkmasını iki tarafın da yararına görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurucu bu konuda daha önce de söylediğimiz gibi elbette haklı. Çünkü Huawei’nin ABD’li şirketlere aldığı parçalar üzerinden çok ama çok büyük paralar kazandırdığını herkes biliyor. ABD gibi Çin’in de büyümek istediğini aktaran Zhengfei, bu konuda yeni yönetimin gerekli adımları atacağına inandığını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın dikkat çeken Mate 40 ailesi