reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei

Huawei kurucusundan dikkat çeken Joe Biden açıklaması

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, biliyorsunuz halen ABD ambargosu altında bulunuyor. İşte bu konuda yeni bir açıklama var.

Zor durumlar nedeniyle Honor’u satmak zorunda kalan Huawei, söylendiği kadarıyla Trump’ın yerini alan Biden yönetiminin ambargoyu kaldırmasını umut ediyordu. Ancak hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde bunun şimdilik söz konusu olmayacağı ortaya çıkmıştı. Yeni yönetim Huawei’ye ya da diğer Çin merkezli şirketlere yönelik ambargonun kalkması için bir neden olmadığını belirtmişti. Ancak Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei bu konuda umudunu kaybetmiyor ve yeni yönetim ile sorunları çözmek adına görüşmeye açık olduğunu aktarıyor. Zhengfei, ambargonun kalkmasını iki tarafın da yararına görüyor. Kurucu bu konuda elbette haklı. Çünkü Huawei’nin ABD’li şirketlere aldığı parçalar üzerinden çok ama çok büyük paralar kazandırdığını herkes biliyor. ABD gibi Çin’in de büyümek istediğini aktaran Zhengfei, bu konuda yeni yönetimin gerekli adımları atacağına inandığını belirtiyor. Hep söylediğimiz gibi ABD’nin Huawei’ye tam olarak neden ambargo uyguladığı halen açık şekilde açıklanmıyor. Ulusal güvenlik risklerinden bahsediliyor ancak bu risklerin ne olduğunu kimse tam olarak bilmiyor.

Huawei kısa süre önce kötü bir haber almıştı

Trump yönetimi, koltuklarını yeni ABD başkanı Biden’ın yönetimine bırakmadan önce Huawei için kötü bir adım daha atmıştı. Yönetim işlemci devi Intel gibi bazı üreticilerin Huawei’ye teknoloji / ürün tedarik yapabilmesi için sağlanan lisansları iptal etti. Trump yönetimi aynı zamanda Huawei’ye tedarik yapabilmek için lisans başvurusu yapan onlarca şirketin de lisans alamayacağını, bunların reddedileceğini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durumun halen Huawei tarafını tam olarak nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Ancak firma ABD’nin darbelerine çok iyi şekilde ayak uyduruyor ve kendi işletim sistemi başta olmak üzere içe dönük büyük bağımsızlık adımları içerisinde bulunuyor. Bu açıdan Huawei’nin ABD’nin hamleleri karşısında yıkılması şimdilik söz konusu değil. Bu hamleler Çin’de her açıdan dışa bağımsız inanılmaz büyük bir dev oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın dikkat çeken Mate 40 ailesi