reklamı kapat

POPÜLER

Huawei 6G

Huawei tarafının ABD’den beklediği haber rafa kalktı; işte detaylar

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, biliyorsunuz halen ABD ambargosu altında bulunuyor. İşte bu durum yakında değişmeyecek.

Huawei geçtiğimiz haftalarda P ve Mate serisini birer marka olarak satıyor haberiyle gündeme gelmişti. Şirket daha sonra bu konuda bir açıklama yapmış ve açık şekilde mobil pazardan çıkmayacaklarını ve üst seviye akıllı telefonlar üretmeye devam edeceklerini açıklamıştı. Zor durumlar nedeniyle Honor’u satmak zorunda kalan şirket, Trump’ın yerini alan Biden yönetiminin ambargoyu kaldırmasını umut ediyordu. Ancak yapılan açıklamaya göre bu şimdilik söz konusu değil. Yeni yönetim Huawei’ye ya da diğer Çin merkezli şirketlere yönelik ambargonun kalkması için bir neden olmadığını belirtiyor. ABD’nin Huawei’ye tam olarak neden ambargo uyguladığı ise halen açık şekilde açıklanmıyor. Ulusal güvenlik risklerinden bahsediliyor ancak bu risklerin ne olduğunu kimse tam olarak bilmiyor.

Huawei kısa süre önce ötü bir haber almıştı

Trump yönetimi, koltuklarını yeni ABD başkanı Biden’ın yönetimine bırakmadan önce Huawei için maalesef kötü bir adım daha atmıştı. Yönetim işlemci devi Intel gibi bazı üreticilerin Huawei’ye teknoloji / ürün tedarik yapabilmesi için sağlanan lisansları iptal etti. Trump yönetimi aynı zamanda Huawei’ye tedarik yapabilmek için lisans başvurusu yapan onlarca şirketin de lisans alamayacağını, bunların reddedileceğini duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durumun halen Huawei tarafını tam olarak nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Ancak firma ABD’nin darbelerine çok iyi şekilde ayak uyduruyor ve kendi işletim sistemi başta olmak üzere içe dönük büyük bağımsızlık adımları içerisinde bulunuyor. Bu açıdan Huawei’nin ABD’nin hamleleri karşısında yıkılması şimdilik söz konusu değil. Bu hamleler Çin’de her açıdan dışa bağımsız inanılmaz büyük bir dev oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın dikkat çeken Mate 40 ailesi