reklamı kapat

POPÜLER

MediaTek Dimensity 1000 5G Redmi K30 Pro Huawei Honor

Huawei ve Honor tarafından önemli MediaTek planı

Huawei tarafına ABD’nin uygulamaya başladığı işlemci ambargosu elbette alt marka Honor‘u da ilgilendiriyor. İşte bu konuda bir MediaTek haberi var.

Halen bilmeyenler için geçtiğimiz aylarda Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor haberleri gündeme gelmiş ve geçtiğimiz hafta da bu durum netleşmişti. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Durum hakkında buradaki açıklamayı yapan Huawei’nin alt markası Honor da süreçten olumsuz etkileniyor. Sonuçta her iki firma da Kirin serisi işlemcileri kullanıyor. Çözüm ise Tayvan merkezli MediaTek firmasından gelecek gibi görünüyor. Bir Honor yetkilisi, ilerleyen dönemde MediaTek‘in 5G’li işlemcilerini kullanmayı planladıklarını aktarıyor. Bu planın içerisinde elbette Huawei de yer alıyor. Eğer farklı bir çözüm bulunmazsa Kirin serisi işlemciler 2021 yılında hayatımızdan çıkabilir deniyor. Son dönemde ciddi şekilde gelişen MediaTek işlemcilere ambargo konusunda ABD’nin elinde bir güç olup olmadığı ise bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei tarafına yönelik hamleye Çin çok sert tepki verecek

Biliyorsunuz ülke yönetimi Apple, Cisco ve Qualcomm gibi dev firmaları “güvenilmez” listesine alacak ve Boeing’den de uçak almayı durduracak. Ülkenin bu güvenilmez listesine alacağı Çin’e oldukça bağımlı durumdaki ABD’li firmaları yasal birçok işlem (Soruşturma, inceleme, yasak gibi) ile sıkıştıracağı, Huawei’nin yaşadıklarını görmelerini sağlayacağı ve Huawei’ye yönelik hamlenin karşılığını bu şekilde vereceği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yayıncı kamerası