reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Huawei Honor

Huawei ve ZTE’yi ABD ağlarından çıkarmanın bedeli belli oldu

ABD ambargosu altında yer alan Huawei ve bir diğer Çin merkezli üretici ZTE’yi ABD iletişim ağlarından çıkarmanın yüksek bedeli belli oldu.

Advertisement

Huawei, ABD tarafından “net olarak kanıtlanmayan” iddialar yüzünden ambargo altında bulunuyor. Bu yüzden de ABD artık Huawei’ye ait ağ ekipmanlarını kullanmak istemiyor. Ancak ABD’deki internet ve iletişim altyapısının büyük çoğunluğunda Huawei’nin ve ZTE’nin ürettiği ekipmanlar yer alıyor. ABD’nin eyaletler arası ve uluslararası radyo, televizyon, tel, uydu ve kablo iletişimini denetleyen bağımsız devlet dairesi FCC’nin hesaplamasına göre bu iki ismin ürettiği donanımları ABD altyapısından çıkarmak tam 1.8 milyar dolara mal olacak. Bu rakam yapılan ilk hesaplama sonucu veriliyor ve daha fazla da çıkabilir deniyor. Açıklanan rakamların özellikle ufak telekomünikasyon firmaları için inanılmaz yüksek olduğu aktarılıyor. ABD’nin ayrıca 5G konusunda da Huawei ile arasını bozduğu için sorun yaşaması bekleniyor. ABD kabul etmek istemese de (Ya da kabul ettiği için durum bu şekilde..) şu an en iyi 5G ekipmanları Huawei’de yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei akıllı telefon sektöründen çıkabilir dedikoduları olanıyor

Hatırlarsınız kısa süre önce önemli üretici MediaTek, ABD’ye Huawei’ye işlemci satabilmek adına başvuruda bulunmuştu. Eğer bu başvuru kabul edilmezse Huawei’nin MediaTek’ten bir daha işlemci alamayacağı aktarılmıştı. Bu da Kirin işlemcileri artık üretemeyecek Huawei tarafını işlemci konusunda çaresiz bırakıyordu. Firmanın ABD hamlesi yüzünden Qualcomm ya da Samsung‘dan da işlemci alma şansı bulunmuyor. Bu durumlar nedeniyle de Ming-Chi Kuo “Huawei akıllı telefon sektöründen çıkabilir” iddiasında bulunuyor. Bunun yüzde 100 kesin bir durum olmadığını ve bir iddia ya da kişisel görüş olduğunu belirtmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için gelen faydalı son özellikler