reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’den ambargoya bakış açısını değiştiren yeni açıklama!

Huawei tarafına ABD tarafından yeni uygulanmaya başlanan işlemci ambargosu konusunda firmadan taze bir açıklama var.

Geçtiğimiz aylarda Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor haberleri gündeme bomba gibi düşmüş ve geçtiğimiz günlerde de bu durum netleşmişti. ABD bu kararı ile temel olarak Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınacak kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei’ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. İşte bu konuda firmadan yeni bir açıklama var. Daha önce buradaki açıklamayı yapan firma, şimdi önemli söylemlerde daha bulundu. Bu sefer firma adına ABD yöneticisi Andy Purdy konuştu. Bu süreçten bir şekilde sağ çıkacaklarını ve ciddi kayıplara rağmen yeni döneme uyum sağlayacaklarını aktaran Purdy, bu durum nedeniyle esas olarak ABD’de 40 bin ila 50 bin arasında kişinin işini kaybedeceğini aktardı.

Burada adeta “siz bizi değil esas kendinizi düşünün” diyen Purdy, ana problemin şu an bu olduğunu aktarıyor. Biliyorsunuz Huawei’yle iş yapan binlerce ABD’li şirket bulunuyor. Birçok firma sorunun çözümü için yönetimle görüşmeler içerisinde bulunuyor. Bunlar arasında Android lisansı için Google da yer alıyor. Ancak Trump yönetimi başta olduğu sürece işler değişmeyecek gibi görünüyor. Firma açık kanıtlar olmadan ABD’nin ulusal güvenliğine bir risk olarak görülüyor. Fakat bunun arkasında güvenlik değil Huawei’nin çok büyümesi ve 5G konusunda öncü olması gibi başka şeylerin olduğu söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei tarafına yönelik hamleye Çin çok sert tepki verecek deniyor

Ortaya çıktığı kadarıyla büyük ülke yakın zamanda Apple, Cisco ve Qualcomm gibi dev firmaları “güvenilmez” listesine alacak ve Boeing’den de uçak almayı durduracak. Ülkenin bu güvenilmez listesine alacağı Çin’e oldukça bağımlı durumdaki ABD’li firmaları yasal birçok işlem (Soruşturma, inceleme, yasak vb.) ile sıkıştıracağı, Huawei’nin yaşadıklarını görmelerini sağlayacağı ve Huawei’ye yönelik hamlenin karşılığını bu şekilde vereceği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yayıncı kamerası