reklamı kapat

POPÜLER

huawei

Huawei tarafına gelen işlemci odaklı kötü haber

Huawei ile ABD arasındaki sorunda yeni bir perde açılıyor. ABD bu sefer firmayı işlemci konusunda zora sokmanın peşinde.

Geçtiğimiz aylarda Huawei ile alakalı önemli bir haber ortaya çıkmıştı. Trump yönetimi, Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor denilmişti. İşte bu durum şu an hiç olmadığı kadar ciddi şekilde gündemde yer alıyor. Bu yapılması masada olan hamleyle Huawei‘nin işlemci üreticileri firmalarla olan ticari ilişkisini kesmek amaçlanıyor. Önerinin merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei’ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Daha önce aktarıldığı kadarıyla Çin’de ABD’nin ekipmanlarını kullanmadan işlemci üretimi yapılmıyor. ABD bu firmaların kendilerinden izin almadan Huawei’ye işlemci sağlamasını engellemek istiyor, bu da Huawei için elbette kötü görünüyor. Burada özellikle işlemci üretimi konusunda en büyük isimlerden TSMC’nin ciddi bir darbe yeme riski bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei ile ABD arasındaki sorunlar çok garip bir hal aldı

Huawei ile ABD arasındaki sorunlar sona ermiyor. Ülke Huawei’yi açık şekilde halen ispatlanmayan birçok casusuluk iddiası ile suçlamaya devam ediyor. Hatta geçtiğimiz aylarda ABD yönetimi Huawei‘nin ürettiği mobil ağ ekipmanlarına bilgi sızdırmak odaklı gizli bir arka kapı koyduğunu da iddia etmişti. Ortaya atılan iddiada firmanın bu dünya genelinde satılan cihazlarda ye alan arka kapıya en az 10 yıldır sahip olduğu aktarılmıştı. Ancak bunların hiçbiri ispatlanmadı. Hatta bu konuda Huawei bu iddialara sağlam bir cevap vermişti. Firma “Sadece şunu söylüyoruz: Saklamayın, utanmayın. Bulduklarınızı yayınlayın, dünyanın görmesine izin verin!” gibi çok iddialı bir açıklama yapmıştı. Daha sonra ABD’den böyle bir paylaşım gelmedi..

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası