reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei tarafını çok rahatlatacak gibi görünen işlemci gelişmesi

Huawei tarafına işlemci üretimi ve kullanımı konusunda ABD ambargosu gevşiyor. Firma sonunda güzel bir haber almış durumda.

Halen bilmeyenler için Trump yönetimi geçtiğimiz aylarda Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesti. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei‘ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyordu. Firma bu yüzden de Kirin işlemci üretimini de bitirmek zorunda kaldı.

ABD daha sonra bu işlemci tarafına yönelik ambargoyu iyice genişletti. Son hamle ışığında Huawei üretiminde ABD teknolojilerinin kullanıldığı (Donanım yanında yazılım da dahil) işlemcileri satın alarak telefonlarında kullanamaz hale geldi. Ancak bu durum tekrardan normale dönüyor. Aktarıldığı kadarıyla ABD yönetimi yeniden işlemci üreticilerinin Huawei’ye donanım satış yapmasına izin veriyor.

Ancak burada ABD’nin tek bir şartı var. Satılacak işlemci ve diğer donanımların kesinlikle ama kesinlikle Huawei’nin 5G altyapısında kullanılması istenmiyor. Buna uyulduğu takdirde Huawei’nin hem Qualcomm gibi isimlerden işlemci alabileceği, hem de ARM temelli Kirin serisini geliştirmeye devam edebileceği düşünülüyor. Bu da elbette tam olarak beklendiği gibi olursa çok güzel görünüyor. Buna karşın firmanın tamamen Çin merkezli işlemci çalışmaları da devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei imzalı son işlemci 5nm Kirin 9000 olmuştu

Bu 5G entegre olarak çalışan ilk 5 nm işlemci, 15.3 milyar transistöre sahip ve Huawei’ye göre en yakın rakibinden yüzde 30 daha fazla transistör barındırıyor. Tam 24 çekirdekli Mali-G78 GPU ile benzersiz oyun keyfi getiren Kirin 9000, performans konusunda çok iddialı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni Mate 40 ailesi