reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

MediaTek’ten ABD’ye işlemci odaklı Huawei izin başvurusu

Huawei tarafına işlemci üretimi ve kullanımı konusunda ABD ambargosu genişleyince MediaTek firmasından önemli bir hamle geldi.

Biliyorsunuz Trump yönetimi geçtiğimiz aylarda Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesti. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyordu. Firma bu yüzden de Kirin işlemci üretimini bitirme kararı aldı. Hatta 15 Eylül tarihinden sonra Kirin işlemcileri üreten HiSilicon fabrikalarının durduracağı aktarılmıştı. ABD daha sonra bu işlemci tarafına yönelik ambargoyu iyice genişletti. Son hamle ışığında Huawei artık üretiminde ABD teknolojilerinin kullanıldığı (Donanım yanında yazılım da dahil) işlemcileri kesinlikle satın alarak telefonlarına koyamayacak. Yani artık üretici firma ABD merkezli olmasa bile işlemcisinde ABD imzalı bir detay kullandıysa Huawei’ye satamayacak.

İşte bu yüzden önemli üretici MediaTek, ABD’ye Huawei’ye işlemci satabilmek adına başvuruda bulundu. Eğer bu başvuru kabul edilmezse (Kabul edilmesi çok mümkün görünmüyor) Huawei’nin MediaTek’ten bir daha işlemci alamayacağı aktarılıyor. Bu da Huawei tarafını işlemci konusunda çaresiz bırakıyor. Firmanın ABD hamlesi yüzünden Qualcomm ya da Samsung‘dan da işlemci alma şansı bulunmuyor. Bu yüzden firma içe dönüş hazırlığı yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei tüm bunlara rağmen işlemci üretimini bırakmayacak

Bu durum yüzünden Huawei’nin ABD’den tamamen bağımsız, ABD’nin etki edemeyeceği kendi işlemcilerini geliştirme çalışmaları yapıyor deniyor. Bunun için bir “Tashan Projesi” başlattığı aktarılan Huawei, bu proje ile sürece tamamen baştan başlayacak ve ilk yeni işlemcisini 45 nm üretim sürecinden çıkaracak açıklaması yapılıyor. Hatta bunun yıl sonuna kadar hazır olacağı söyleniyor. Şirketin ileride 7 nm seviyesine kadar inmek istediği biliniyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için gelen faydalı son özellikler