reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei için ABD’den gelen kötü işlemci haberi

 - Güncelleme: 15 Mayıs 2020 18:18

Akıllı telefon tarafının dev ismi Huawei, ABD’nin yeni bir hamlesi ile karşı karşıya. Daha önce söylentileri gelen bir işlemci detayı gerçek oluyor.

Geçtiğimiz aylarda Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor haberleri gündeme gelmişti. Bu öneri söylendiği kadarıyla Huawei ile ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkiyi kesmeyi amaçlıyordu. Önerinin merkezinde temel olarak işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei’ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Aktarıldığı kadarıyla şu an Çin’de ABD’nin ekipmanlarını kullanmadan işlemci üretimi yapılmıyor. İşte bu çok ses getiren plan kısa süre önce netlik kazandı. Buna göre başta TSMC (İlginç olarak ABD’ye 12 milyar dolarlık işlemci fabrikası açıyor) olmak üzere birçok firma Huawei için işlemci üretmeden önce ABD’den izin almak zorunda kalacak. Bu izin de görüldüğü üzere kanıtlanmaya bahaneler ile verilmeyecek. Aynı zamanda ABD’ ile bağlantılı işlemci tasarımları da engellenecek. Durum Huawei’nin telefon / tablet bölümü için donanım tarafında zorlu bir sürecin başlangıcı anlamına geliyor. Daha önce de söylediğimiz gibi Android lisansını HMS ve AppGallery ile ciddi şekilde çözmeye başlayan Huawei, işlemci konusunda üretimi farklı bir noktaya kaydırmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Firmanın elindeki maddi güç ile bu sorunu kısa sürede çözüp çözmeyeceğini ise zaman gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donald Trump, kısa süre önce Huawei için kötü bir haber verdi

Geçtiğimiz günlerde başkan Trump, Çin merkezli dev firmaya yönelik ambargoyu 2021 Mayıs ayına kadar uzatma kararı almıştı. Huawei ve aynı zamanda yine Çin merkezli ZTE gibi firmaların “ulusal güvenlik riski” oluşturmaya devam ettiği gerekçesiyle alınan bu karar, Huawei’nin ABD’li şirketlerle olan ie yapamama durumunun devam edeceğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası