reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei sert çıkmıştı; Trump yönetimi cevap verdi

Huawei için Trump yönetimi yaptırım kanallarını artırmak istiyor. Ortaya çıkan yeni gelişme için Çin merkezli firma için can sıkıcı görünüyor.

Huawei ile ABD arasındaki savaş son günlerde gündemden düşmüyor. Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde ABD yönetimi Huawei‘nin ürettiği mobil ağ ekipmanlarına bilgi sızdırmak odaklı gizli bir arka kapı koyduğunu iddia etti. Ortaya atılan iddiada firmanın bu dünya genelinde satılan cihazlarda ye alan arka kapıya en az 10 yıldır sahip olduğu aktarıldı. Daha sonra Huawei bu iddialara sağlam bir cevap verdi. Huawei’nin sanal güvenlikten sorumlu en yetkili ismi ABD’nin “blöf” gibi görünen iddialarına yönelik direk olarak şu açıklamayı yaptı: “Sadece şunu söylüyoruz: Saklamayın, utanmayın. Bulduklarınızı yayınlayın, dünyanın görmesine izin verin!” İşte bu gelişmelerin ışığında yeni bir haber daha çıktı.

Reuters’e göre Trump yönetimi, Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor. Henüz yürürlüğe girmeyen öneri, söylendiği kadarıyla Huawei ile ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Önerinin merkezinde temel olarak işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei’ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Söylendiği kadarıyla şu an Çin’de ABD’nin ekipmanlarını kullanmadan işlemci üretimi yapılmıyor. Bu da Huawei’nin telefon bölümü için donanım tarafında zorlu bir sürecin başlangıcı anlamına geliyor. Android lisansını HMS ile çözen firma, işlemci konusunda büyük bir darbe alabilir. Ancak sürecin henüz tam olarak netleşmediğini açıkça belirtmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD tüm bunların ışığında Huawei için 45 gün daha izin verdi

ABD’nin geçtiğimiz aylarda yenilediği 90 günlük izin ile Huawei’nin 16 Şubat 2020 tarihine kadar hem ticarete devam edebilmesi hem de mevcut cihazlarına güncelleme gönderebilmesini sağlanmıştı. Kısa önce bu süreç için bir 45 günlük bir izin daha geldi. ABD Adalet Bakanlığı, yukarıdakilere ek olarak Huawei ve ABD’li iki iştiraki ticari sırları çalmak amacıyla şantaj yapmak ve komplo kurmakla suçladı.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası