reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin

Huawei, Kirin işlemci üretiminde son tarihi verdi; peki şimdi ne olacak?

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Huawei, ABD ambargosu nedeniyle Kirin işlemci üretimini bitiriyor. Peki şimdi ne olacak?

Bir kez daha hatırlamak adına Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesiyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Firma bu yüzden Kirin işlemci üretimini bitiriyor deniyor. Hatta artık elimizde bir tarih de yer alıyor. Firmanın 15 Eylül tarihinden sonra Kirin işlemcileri üreten HiSilicon fabrikalarını durduracağı aktarılıyor. Bu yüzden de Huawei işlemci tarafında tedarikçi arayışı içerisinde. Burada firmanın geleceğini bağlayacağı ilk isim sürekli olarak Tayvan merkezli MediaTek olacak deniyor. Huawei’nin MediaTek’e verdiği işlemci siparişini tam yüzde 300 oranında artırdığı duyuluyor. Firmanın son Kirin işlemcisi ise Mate 40’lardaki Kirin 1000 olacak deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei telefonlara artık başka firmalar güç verecek

Bunlardan birisi de Qualcomm olabilir. Kısa süre önce ortaya çıktığı üzere Qualcomm Huawei’ye işlemci satmak adına şu an ABD yönetimi etrafında ciddi bir lobi çalışması içerisinde bulunuyor. Hükümet görevlilerinden Huawei’ye işlemci satmak adına izin koparmaya çalışan Qualcomm, daha önce de söylendiğimiz gibi firmadan kazanabileceği potansiyel milyar dolarları Çin ya da Tayvan merkezli işlemci üreticilerine kaçırmak istemiyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için yeni gelen özellikler