reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin

Huawei, Tashan Projesi ile işlemci üretiminde başa dönüyor

Huawei, ABD ambargosu nedeniyle Kirin işlemci üretimini bitiriyor. Firmanın yeni planı ise sürecin başına dönmek olarak görünüyor.

Bir kez daha hatırlamak adına Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesiyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Firma bu yüzden Kirin işlemci üretimini bitiriyor deniyor. Hatta artık elimizde bir tarih de yer alıyor. Firmanın 15 Eylül tarihinden sonra Kirin işlemcileri üreten HiSilicon fabrikalarını durduracağı aktarılıyor. Bu yüzden de biliyorsunuz Huawei işlemci tarafında tedarikçi arayışı içerisinde. Burada firmanın geleceğini bağlayacağı ilk isim sürekli olarak Tayvan merkezli MediaTek olacak deniyor. 2021’de birçok MediaTek imzalı işlemci taşıyan Huawei telefon çıkacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei işlemci üretimini bırakmayacak

ABD yüzünden Huawei’nin şimdiye kadar yaptığı geliştirme çalışmaları bir bakıma boşa gitmiş gibi görünüyor. Bu yüzden de firma ABD’den tamamen bağımsız, ABD’nin etki edemeyeceği kendi işlemcilerini geliştirme çalışmaları yapıyor. Bunun için bir “Tashan Projesi” başlattığı aktarılan Huawei, bu proje ile sürece tamamen baştan başlayacak ve ilk yeni işlemcisini 45 nm üretim sürecinden çıkaracak açıklaması yapılıyor. Hatta bunun yıl sonuna kadar hazır olacağı söyleniyor. Kısa süre içerisinde mobil işlemci tarafı 5 nm seviyesine iniş yapacağından 45 nm elbette kötü görünüyor. Ancak firmanın Çin merkezli yerel firmalar ile beraber süreci hızlı şekilde geliştirmek istediği, bağımsız olarak 28 nm seviyesine de 2021’de geçilmek istendiği aktarılıyor. Şirketin ilerleyen dönemde rahatlıkla 7 nm seviyesine inebileceği de söylenenler arasında yer alıyor.

Bu arada Huawei’nin Intel Core i9-9900K kadar güçlü 24 çekirdekli Kunpeng 920 3211K isimli masaüstü işlemcisi de gündemde bulunuyor. Bu yeni işlemcinin ilk aşamada Çin’deki hazır bilgisayarlar içerisinde kullanılacağı aktarılıyor. Şimdilik tek işlemci satışı olmayacak gibi görünüyor. Ancak performans gerçekten çok iddialı duruyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için yeni gelen özellikler