reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 20 Pro

Huawei izni sona erdi; eski cihazlar için kötü haber gelebilir

Huawei tarafına yasal olarak ABD’de iş yapabilmesi için verilen geçici genel lisans (TGL) kısa süre önce sona erdi. Eski telefonlar için bir sıkıntı ortaya çıkabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Huawei’ye yönelik uygulanan ambargo için 90 günlük bir izin vermiş, daha sonra bu izini ciddi şekilde uzatmıştı. Donanımsal açıdan firmaya muhtaç olan şirketlerin durumu nedeniyle verilen ambargo erteleme kararı sayesinde ABD’li birçok şirket Huawei ile iş yapabiliyor, firma da ambargo öncesinde çıkan Android telefonları için Google ile lisanslı güncellemeler gerçekleştirebiliyordu. Ancak bu TGL için konulan süre kısa süre önce sona erdi. İşte bu yüzden ortaya ilginç iddialar çıktı. Herkesin aklındaki soru şu; “Şimdi ne olacak?”

İlk olarak en baştan şunu açık şekilde belirtmek gerekiyor. Kimse şimdilik ne olacağını yüzde 100 kesin şekilde tam olarak bilmiyor. Ancak kaynaklar TGL’nin bitmesiyle ambargo öncesinde çıkan Android telefonlar için de bir sıkıntı doğabileceğini düşünüyor. Google’ın bu cihazlara resmi güvenlik yaması vermeyi bırakabileceği ve GMS / Android lisans iptali ile beraber Google servislerine ve uygulamalarına güncellemeyi kesebileceği aktarılıyor. Ayrıca ambargo öncesi Android lisanı alınan telefonların ilerleyen dönemde SafetyNet sisteminden geçemeyeceği ve bu yüzden bazı banka uygulamalarının, oyunların ya da mobil ödeme sistemlerinin çalışmaz hale geleceği de söylenen iddialar arasında yer alıyor. Tekrar söylüyoruz şimdilik bu konu “iddialar” üzerinden yürüyor. Ancak sürece hakim sağlam kişiler eski cihazlar için karışık günlerin yolda olduğunu aktarıyor.

Huawei ise biliyorsunuz geçmişe ya da Google’a takılı kalmıyor. Firma GMS yerine HMS altyapısını geliştiriyor ve AppGallery ile kendi uygulama marketini kuruyor. Firma açık kaynak Android üzerinde adeta kendi dünyasını yaratıyor. Firmanın yeni telefonları şu an Türkiye’de AppGallery üzerinden çok büyük bir desteğe kavuşmuş durumda. Birçok yerli uygulama, hemen hemen tüm banka uygulamaları resmi markette aktif olarak yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Henüz konu hakkında Huawei’den resmi bir açıklama yok. Ancak edindiğimiz bilgilere göre Huawei, kullanıcılarına sistem güncellemeleri ve güvenlik yamaları sağlamaya devam edecek. Şirketin açık kaynak topluluğunun gücü ve gelişmiş Ar-Ge yetenekleri sayesinde Huawei’nin müşterileri yazılım güncellemelerini ve bağlı hizmetleri almaya devam edebilecek deniyor. Açıklandığı kadarıyla Google Mobil Servisleri ile satışı yapılan telefonlarda, Google uygulamaları ve Google Play Store’dan indirilen diğer uygulamalar da güncellemeleri almaya devam edecek.

Google Mobil Servisleri ile gelmeyen telefonlarda, yeni uygulamalar ve güncellemeler önceden yüklenmiş AppGallery platformu aracılığıyla gerçekleştirilecek. Google Mobil Servisleri önceden yüklenmiş olarak gelen Huawei telefonlar, uygulamaları indirmek ve güncellemek için Google Play Store’u kullanmaya devam edebilecek. Huawei Mobil Servisleri (HMS) ile çalışan telefonlarda, Google hizmetleri, resmi web siteleri üzerinden kullanılabilir. Şu anda mevcut olan tüm Huawei’nin hazırladığı bilgisayarlar Windows işletim sistemini kullanmaya ve ilgili hizmetlere erişmeye devam edebilirken, Windows güvenlik yamalarını ve güncellemelerini de almaya devam edecek. Ayrıca hepsine ek olarak satışı yapılan hiçbir Huawei giyilebilir ürünü bu kısıtlamalardan etkilenmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD, Huawei tarafını en son işlemci konusunda üzmüştü

Hatırlamak adına Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesiyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Firma bu yüzden Kirin işlemci üretimini bitiriyor. 2021’de birçok Huawei’nin telefonunda Kirin değil MediaTek imzalı işlemci yer alacak deniyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için yeni gelen özellikler