reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P30 Pro New Edition EMUI 10.1

Huawei, eski telefonlarının durumu için müjdeli haberi verdi

Huawei tarafına yasal olarak ABD’de iş yapabilmesi için verilen geçici genel lisansın sona ermesiyle ortaya çıkan durum hakkında ilk resmi açıklama geldi.

Kısaca hatırlamak adına Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Huawei’ye yönelik uygulanan ambargo için 90 günlük bir izin vermiş, daha sonra bu izini ciddi şekilde uzatmıştı. Donanımsal açıdan firmaya muhtaç olan şirketlerin durumu nedeniyle verilen ambargo erteleme kararı sayesinde ABD’li birçok şirket Huawei ile iş yapabiliyor, firma da ambargo öncesinde çıkan Android telefonları için Google ile lisanslı güncellemeler gerçekleştirebiliyordu. Ancak bu TGL için konulan süre kısa süre önce sona erdi. İşte bu yüzden ortaya eski Huawei telefon kullanan kişileri korkutan iddialar ortaya atıldı. Kaynaklar TGL’nin bitmesiyle ambargo öncesinde çıkan Android telefonlar için de bir sıkıntı doğabileceğini söylüyordu. Google’ın bu cihazlara resmi güvenlik yaması vermeyi bırakabileceği ve GMS / Android lisans iptali ile beraber Google servislerine ve uygulamalarına güncellemeyi kesebileceği aktarılıyordu. Hatta ambargo öncesi Android lisanı alınan telefonların ilerleyen dönemde SafetyNet sisteminden geçemeyeceği ve bu yüzden bazı banka uygulamalarının, oyunların ya da mobil ödeme sistemlerinin çalışmaz hale geleceği de söylenen iddialar arasında yer alıyordu.

Ancak bunların hiçbiri sevindirici şekilde gerçek olmayacak gibi görünüyor. Çünkü Huawei Mobile resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre firma güncelleme göndermeye ve Android lisansına sahip eski cihazlarını da desteklemeye devam edecek. Yeni cihazlar HMS ile AppGallery altyapısı üzerine kurulduğundan onlar için zaten bir değişiklik bulunmuyor. Ancak TGL’nin bitmesiyle eski cihazların da kullanılmaz hale gelemeyeceği fazlasıyla sevindiriyor. Çünkü Huawei’nin Android lisansına sahip olan ve kullanımda bulunan milyonlarca telefonu bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD, Huawei tarafını en son işlemci konusunda üzmüştü

Gelen son bilgilere göre Huawei artık üretiminde ABD teknolojilerinin kullanıldığı (Donanım yanında yazılım da dahil) işlemcileri kesinlikle satın alarak telefonlarına koyamayacak. Yani artık üretici firma ABD merkezli olmasa bile işlemcisinde ABD imzalı bir detay kullandıysa Huawei’ye satamayacak. Firmanın Kirin serisi işlemciye sahip son telefonları ise Mate 40 ailesi olacak. Bu modellerde 5 nm Kirin 9000 (Daha önce Kirin 1000 deniyordu) bizleri karşılayacak.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için yeni gelen özellikler