reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, AMD ve ARM ortaklığı

Gelecek Exynos işlemciler için heyecanlandıran Samsung, AMD ve ARM ortaklığı

Gelecek yeni nesil Exynos işlemciler için Samsung alanında dev isimler AMD ve ARM ile ortaklık kurmuş durumda. Qualcomm için gelecek zor görünüyor.

AMD ve Samsung aslında uzun zamandır mobil işlemci konusunda ortak çalışmalar içerisinde bulunuyor. Bildiğimiz kadarıyla Samsung’un 2021’de kullanacağı ilk 5 nm işlemcisinde AMD Radeon imzalı bir GPU yani grafik birimi yer alacak. Ancak firma alanda daha da büyük düşünüyor. Söylendiği kadarıyla kurulan yeni Samsung, AMD ve ARM ortaklığı, pazardaki en güçlü mobil işlemcileri üreten Qualcomm’u liderlikten etmeye hazırlanıyor. Bu üçlüden gelencek ilk işlemcinin ARM’ın performans konusunda çıtayı çok yükselten Cortex-X1 çekirdeği üzerine kurulacağı aktarılıyor. Ayrıca gelecek işlemcilerde ARM tarafından Samsung’a özel mimarilerin geliştirileceği de aktarılıyor. AMD’nin ise yeni nesil Exynos’lar için ARM’ın Mali’lerinden çok daha iyi GPU’lar tasarladığı aktarılıyor. Yani firma yeni nesil işlemcilerinde en iyi donanımları bir araya getirme hazırlığı yapıyor. Bu da elbette son kullanıcı için güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, AMD ve ARM ortaklığı çok ama çok önemli

Biliyorsunuz firmanın mevcut en güçlü işlemcisi Exynos 990, Snapdragon 865 karşısında düşük performans veriyor olmasıyla çok eleştiriliyor. Birçok kullanıcı firmanın her modelini Snapdragon ile satışa sunması gerektiğini aktarıyor. Galaxy Note 20’lerdeki Exynos 990’un performansını biraz artırdığı aktarılan teknoloji devi, yeni yılda ise bu konuda rakipsiz olmak istiyor deniyor. Artık Qualcomm en üst seviyede daha çok sıkıştırılacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni akıllı telefon arayüzü MIUI 12