reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei tarafından ABD’nin iddialarına sağlam cevap!

Teknoloji dünyasının 2019’da en çok tartışılan isimlerinden Huawei ve ABD arasındaki konular yapılan açıklamalar ile gündemde kalmayı sürdürüyor.

Kısa süre önce hatırlarsınız ABD yönetimi Huawei‘nin ürettiği mobil ağ ekipmanlarına bilgi sızdırmak odaklı gizli bir arka kapı koyduğunu iddia etmişti. Ortaya atılan iddiada firmanın bu dünya genelinde satılan cihazlarda ye alan arka kapıya en az 10 yıldır sahip olduğu aktarıldı. Bu konuda sağlam kanıtlara sahip olduklarını belirten ABD’li yöneticiler, bir kez daha bu kanıtları gizli tutmayı seçmişti. Süreç hakkında konuşan Huawei ise tüm bu suçlamaları kabul etmemiş ve böyle bir durumun olmadığını belirtmişti. İşte bu konuda firmadan yeni bir açıklama daha geldi. Huawei’nin sanal güvenlikten sorumlu en yetkili ismi ABD’nin “blöf” gibi görünen iddialarına yönelik direk olarak şu açıklamayı yaptı: “Sadece şunu söylüyoruz: Saklamayın, utanmayın. Bulduklarınızı yayınlayın, dünyanın görmesine izin verin!” Bu açıklama Huawei’nin kendisine ne kadar güvendiğini açık şekilde ortaya koyuyor. ABD bahsettiği açıkları net kanıtlar ile ortaya koymadığı sürece Huawei haklı görünüyor ve tarafına yönelik karalama kampanyalarına karşı mücadelesini sürdürmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD kısa süre önce Huawei için 45 gün daha verdi

ABD’nin geçtiğimiz aylarda yenilediği 90 günlük izin ile Huawei’nin 16 Şubat 2020 tarihine kadar hem ticarete devam edebilmesi hem de mevcut cihazlarına güncelleme gönderebilmesi sağlanmıştı. Kısa önce bu süreç için bir 45 günlük bir izin daha geldi. ABD Adalet Bakanlığı, yukarıdakilere ek olarak Huawei ve ABD’li iki iştiraki ticari sırları çalmak amacıyla şantaj yapmak ve komplo kurmakla suçladı.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası