reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 9000s HarmonyOS Next LOG Tasarım

Huawei, işlemci üretimi konusunda büyük bir devlet desteği alıyor

 - Güncelleme: 01 Aralık 2023 10:19

Çin merkezli en büyük teknoloji firmalarından olan Huawei, ortaya çıktığı kadarıyla işlemci üretimi konusunda büyük bir devlet desteği alıyor.

Huawei, ABD ambargosu altında olduğundan lisanslı Android kullanamıyor ve 5G işlemci gibi bazı gelişmiş donanımlara erişim sağlayamıyor. Bu durum teknoloji devini yıldırmıyor, firma kilit konularda ABD’ye olan bağını bitirmek adına kendi işletim sistemi ve yakın zaman önce öğrendiğimiz kadarıyla kendi CMOS kamera sensörü yanında, Kirin serisi “yeni nesil” mobil işlemcilerini de geliştiriyor. Yeni haberlere göre firma bu konuda Çin devletinden “benzeri görülmemiş” bazı destekler alıyor. Örneğin Huawei’nin kendi kendine yetecek yani dışa bağlı olmayacak bir çip / işlemci üretim ağı kurmasına yardımcı olmak adına, Shenzhen şehir yönetimi yatırım fonu tarafından desteklenen bir girişim ağı kurulduğu ortaya çıktı. Buna ek olarak Çin hükümetinin Huawei’nin çip üretim tesisleri kurmasına yardımcı olmak için 30 milyar dolarlık bir devlet destekli proje başlattığı da aktarılıyor. Huawei’nin Çin merkezli işlemci üretimi, sadece kendisi değil diğer Çinli firmalar için de büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda, “Çin, ABD ile olan çip savaşında Huawei’yi gizli şekilde güçlü bir silaha dönüştürüyor.” yorumu yapılırken, Çin’de “SiCarrier” adı altında kurulan üç girişimle beraber çip üretimi için hayati olan litografi makineleri özelinde büyük çalışmaların olduğu söyleniyor. Hatta Bloomberg’in kaynakları, Huawei’nin alanda çalışmak üzere Hollandalı litografi devi ASML’in birkaç eski çalışanını işe aldığını iddia ediyor. Huawei ayrıca sürece hız katmak adına yaklaşık bir düzine patenti SiCarrier’a devretmiş ve iddialara göre SiCarrier’ın üst düzey mühendislerinin doğrudan kendi tesislerinde çalışmasına izin vermiş.

Huawei’nin işlemci tarafı elbette ilk defa gündeme gelmiyor. Örneğin kısa süre önce tanıtılan Mate 60 ailesindeki Huawei Kirin 9000s işlemcinin, Çinli Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) tarafından 7 nm üretim sürecinden çıkarılan “5G” destekli bir işlemci olduğu aktarılmıştı. Bu konuda bir açıklama yapan Tokyo merkezli elektronik araştırma firması Fomalhaut Techno Solutions’ın CEO’su Minatake Mitchell Kashio ise, Kirin 9000s işlemcinin aslında SMIC’in 14 nm süreci kullanılarak üretildiğini iddia etmişti.

Kashio’ya göre işlemci aslında 14 nm üretim sürecinden çıkarıldı ancak şirket yaptığı çalışmalar ile işlemciyi 7 nm seviyesinde performans verecek hale getirmeyi başardı. Huawei, bu işlemci ile en son bir ABD merkezli açıklama ile gündeme gelmişti. Yeni işlemci hakkında konuşan ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD’nin Huawei’nin büyük hacimli gelişmiş çiplere sahip akıllı telefonlar üretebileceğine dair hiçbir kanıtı olmadığını söyledi.

Başka bir deyişle şirket 5G özellikli 7 nm işlemcileri üretmenin yeni bir yolunu bularak büyük bir teknolojik atılım gerçekleştirmiş olsa bile, ABD şirketin bu çipleri önemli olacak kadar büyük ölçekte üretmeye hazır olduğunu düşünmüyor. Aktarıldığı kadarıyla Kirin 9000S sonrasında ABD’nin hem Huawei hem de SMIC’e tüm teknoloji ihracatını durdurması gerektiğini düşünen çok sayıda Cumhuriyetçi bulunuyor.

Huawei detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER