reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Vodafone 5G Avrupa

Vodafone CEO’sundan 220 milyon dolarlık Huawei açıklaması!

Vodafone CEO’su Nick Read, kısa süre önce Avrupa’nın 5G altyapısıyla alakalı büyük bir Huawei açıklaması yaptı. Avrupa’yı büyük bir sıkıntı bekliyor.

Huawei son günlerde yine güzel haberler ile gündeme gelmiyor. Biliyorsunuz kısa süre önce ABD yönetimi Huawei‘nin ürettiği mobil ağ ekipmanlarına bilgi sızdırmak odaklı gizli bir arka kapı koyduğunu iddia etmişti. Ortaya atılan iddiada firmanın bu dünya genelinde satılan cihazlarda ye alan arka kapıya en az 10 yıldır sahip olduğu aktarıldı. Bu konuda sağlam kanıtlara sahip olduklarını belirten ABD’li yöneticiler, bir kez daha bu kanıtları gizli tutmayı seçmişti. Süreç hakkında konuşan Huawei ise tüm bu suçlamaları kabul etmemiş ve böyle bir durumun olmadığını belirtmişti. Hatta firma süreç hakkında ABD’nin bulduklarını herkesle paylaşması yönünde iddialı bir açıklama yapmıştı.

İşte bu konulardan firmanın Avrupa’daki işleri de etkileniyor. 5G döneminin kilit ismi olan Huawei, gelen bilgilere göre Avrupa’nın 5G altyapısına katkı sağlayacak ancak kurulacak yeni dönemin merkezinde yer almayacak. Yani 5G’nin kilit / ana merkezlerinde Huawei’nin ağ ürünleri kullanılmayacak. “Casusluk” konusunda olan endişe nedeniyle konulan yasaklar, Avrupa’ya çok pahalıya patlayacak gibi görünüyor. Kısa süre önce konuşan Vodafone CEO’su Nick Read, Huawei’nin ağ konusunda Avrupa’nın temelinde yer aldığını aktarıyor. Merkezinde Huawei’nin yer almadığı bir 5G dönemi kurmanın ise en az beş yıl süreceğini belirten Read, aynı zamanda bu dönüşümün tam 220 milyon dolar tutacağına da işaret ediyor. Bu da gerçekten inanılmaz yüksek görünüyor. Burada paradan öte dönüşüm için açıklanan zaman dikkat çekiyor ve bu da tüm Avrupa için 5G’nin biraz sancılı ve yavaş geçeceğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, 5G konusunda dünyanın bir numaralı ismi

Firmanın 5G ağ ekipmanları konusunda birçok rakibinden 1-2 yıl önde olduğunu aktaranlar bulunuyor. Ancak ABD’nin hamleleri ülkeleri bu yeni teknolojiye geçme konusunda korkutuyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası