reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’den dikkat çeken “Çin’e özel arka kapı” açıklaması

Huawei, hakkında ortaya atılan “casusuluk” iddiaları konusunda konuşmaya devam ediyor. Bu sefer dikkat çeken bir “Çin’e özel arka kapı” açıklaması gündemde yer alıyor.

Huawei, biliyorsunuz aylardır “casusluk” konularıyla gündeme geliyor. Hep paylaştığımız üzere Amerika Birleşik Devletleri dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Amerika aynı zamanda 5G altyapısı konusunda da firma ile çalışmaması konusunda büyük açıklamalar yapıyor. Ülke müttefiklerini dahi 5G altyapısı konusunda Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. Aynı şekilde şirket Avrupa Birliği’nde de yasaklanabilir haberiyle gündeme geliyor. Ortaya çıkan “casusluk” iddialı nedeniyle Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ülkelerinde Huawei 5G altyapısının kullanılmasını yasaklamayı düşünüyor. İşte bunlar hakkında bir kez daha konuşan şirket, kendilerine Çin hükümetinden gelen “5G ağ ekipmanlarına bir arka kapı koy” gibi talebin kesinlikle olmadığını belirtiyor. Çin’de böyle yasanın olmadığını da belirten firma, böyle bir talep gelse dahi kabul etmeyeceklerini söylüyor. Bunu kabul etmenin “kanunsuz” olacağını söyleyen dev isim, aşırı somut kanıtların ortaya konulmadığı bu konuda adını temize çıkarmak adına önemli adımlar atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei 5G konusunda en önemli isim konumunda

Firmanın özellikle Avrupa’da çok büyük önem arz ettiği belirtiliyor. Dün konuşan Vodafone CEO’su, Huawei’nin aradan çıkması Avrupa 5G altyapısını iki yıl geriye iter açıklamasını yapıyor. Çünkü daha önce de duyduğumuz kadarıyla Avrupa’daki operatörlerin 5G donanımı konusunda Huawei’ye bağımlı olduğu söyleniyor.

İlginizi Çekebilir

Katlanabilir telefon modeli Mate X