reklamı kapat

POPÜLER

Huawei casusluk

Huawei kurucusundan dikkat çeken casusluk açıklaması

Çin’in akıllı telefon tarafında fırtına gibi esen firması Huawei, biliyorsunuz casusluk iddialarıyla gündemden düşmüyor. İşte bu konuda Ren Zhengfei’den önemli bir açıklama geldi.

Daha önce de hep aktardığımız üzere Huawei, akıllı telefonlarını Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satamıyor. ABD, dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Amerika ayrıca şirketi uzmanı olduğu 5G altyapısı konusunda da sıkıştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri, müttefiklerini dahi 5G altyapısı konusunda Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. Burada başka firmalar ile işbirliği yapılması isteniyor. Geçtiğimiz gün bir de Polonya’daki iki çalışanı casusluk iddiasıyla tutuklanan şirket, sürekli olarak Çin’e bilgi sızdırma konusuyla gündeme geliyor. Ancak şirket bunların hiçbirini kabul etmiyor. Kısa süre önce konu hakkında nadir açıklamalardan birisini yapan şirketin kurucusu Ren Zhengfei, tekrardan böyle bir bilgi sızdırmanın kesinlikle söz konusu olmadığını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, casusluk konusunda çok sıkıştırılıyor

Ren Zhengfei ayrıca Çin’de telefonlara arka kapı bırakarak bilgi sızdırmayı zorunlu kılan bir yasanın da olmadığını söylüyor. Bu açıdan hükümetin kendilerinden bu konuda bir talepte bulunmadığını belirtiyor. Zhengfei ayrıca şu dikkat çeken açıklamayı da yapıyor:

“Ülkemi hala seviyorum, Komünist partiyi destekliyorum, ancak dünyadaki hiçbir ülkeye zarar verecek hiçbir şey yapmam.”

Yönetici hepsine ek olarak İran ambargosunun delinmesi nedeniyle Kanada’da tutuklanan kızı Wanzhou Meng’i de (Şirkette CFO poziyonunda yer alıyordu) oldukça özlediğini sözlerine ekliyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın Türkiye’de 1.999 TL’ye satılan en yeni akıllı  telefon modeli P Smart 2019