reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Avrupa 5G yasağı

Huawei ve Avrupa için büyük yasak iddiası!

Huawei, hem olumlu hem de olumsuz haberler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer firma Avrupa merkezli bir konuyla gündemde bulunuyor.

Bildiğiniz üzere Huawei, akıllı telefonlarını Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satamıyor. Kısaca hatırlamak adına ABD, dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Amerika ayrıca şirketi uzmanı olduğu 5G altyapısı konusunda da sıkıştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri, müttefiklerini dahi 5G altyapısı konusunda Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. Burada başka firmalar ile işbirliği yapılması isteniyor. Sürekli olarak Çin’e bilgi sızdırma konusuyla gündeme gelen şirket, Avrupa Birliği’nde de yasaklanabilir haberiyle gündemde bulunuyor. Ortaya çıkan “casusluk” iddialı nedeniyle Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ülkelerinde Huawei 5G altyapısının kullanılmasını yasaklamayı planlıyor. Henüz konu hakkında yüzde 100 kesin bir kararın alınmadığı söylenirken, komisyonun ekipmanlara Çin’e bilgi sızdırmak adına gizli açıklar bırakılabileceğinden korktuğu belirtiliyor. Bu arada ABD haricinde Avustralya da 5G altyapısında Huawei’nin ekipmanları kullanmıyor. Buna Avrupa’nın da dahil olma ihtimali, firma için gerçekten çok kötü duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei yasağı Avrupa’yı oldukça kötü etkileyebilir

Çünkü Avrupa’daki operatörlerin 5G donanımı konusunda Huawei’ye bağımlı olduğu söyleniyor. Olası bir banlama durumunda tüm Avrupa’da 5G’nin çok ama çok gecikeceği belirtiliyor. Bunun tüm teknoloji sektörünü vuracağı belirtirken, konu hakkında Huawei’den bir açıklama gelmiyor. Her seferinde “casusluk” iddialarını reddeden firma,  şu sıralar MWC 2019’a hazırlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni modeli