reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’nin başını oldukça ağrıtacak yeni olay

Huawei, 2018’de olduğu gibi 2019’da da hem üst düzey modeller hem de ciddi casusluk suçlamalarıyla gündeme gelmeye devam edecek gibi görünüyor. Bu sefer bilgiler Polonya’dan geliyor.

Dediğimiz gibi 2018 yılı şirket için hem iyi hem de kötü geçti. Buna kısaca özet yaparsak konunun merkezinde genelde casusluk suçlamaları yer alıyor. Biliyorsunuz Huawei, akıllı telefonlarını Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satamıyor. ABD, dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Bunun somut bir kanıtı halen kamuoyuna sunulmazken, şirket 5G altyapısı konusunda da sıkıştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri, müttefiklerini dahi 5G altyapısı konusunda Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. Burada başka firmalar ile işbirliği yapılması isteniyor. Ayrıca firmanın başına 2018’in sonunda farklı bir olay da geldi. Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei’nin kızı Wanzhou Meng, İran ambargosunun delinmesi nedeniyle tutuklanmıştı. İşte bu dikkat çeken gelişmeler arasına bir yenisi daha eklendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, casusluk konusunda suçlanmaya devam ediliyor

Yapılan açıklamaya göre Polonya’da görevli iki Huawei çalışanı casusluk iddiasıyla tutuklandı. Birisinin Polonyalı diğerinin ise Çinli olduğu belirtilen çalışanlar, önümüzdeki üç ay boyunca tutuklu olacak ve eğer mahkeme bu kararı verirse 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Polonya, Çin’e bilgi sızdırmakla suçlanan bu kişiler hakkında ellerinde sağlam kanıtların olduğunu belirtiyor. Konu hakkında bir açıklama yapan firma, süreci takip ettiklerini belirtiyor ancak ekstra bir yorum yapmıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni akıllı telefonlarında P Smart 2019