reklamı kapat

POPÜLER

Huawei 5G Vodafone Avrupa

Vodafone’dan dikkat çeken Huawei açıklaması

Son dönemin en önemli firmalarından Huawei hakkında Vodafone CEO’su tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklama Avrupa merkezli olarak yapılmış durumda.

Kısaca hatırlamak adına Amerika dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Amerika ayrıca şirketi uzmanı olduğu 5G altyapısı konusunda da sıkıştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri, müttefiklerini dahi 5G altyapısı konusunda Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. Aynı şekilde şirket Avrupa Birliği’nde de yasaklanabilir haberiyle gündeme geliyor. Ortaya çıkan “casusluk” iddialı nedeniyle Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ülkelerinde Huawei 5G altyapısının kullanılmasını yasaklamayı planlıyor. İşte bu konuda bir açıklama yapan Vodafone CEO’su Nick Read, Huawei’yi yasaklamanın hiç mantıklı bir adım olmadığını belirtiliyor. Söylendiği kadarıyla telekomünikasyon konusundaki pastanın büyük bölümünü Huawei, Nokia ve Ericsson firmaları elinde tutuyor. Nick Read, 5G konusunda altyapıyı sadece iki oyuncuya düşürmenin pek sağlıklı olmadığını söylüyor. Bu yasak ile oluşacak ortamda rekabetin azalmasını istemeyen CEO, Huawei’nin aradan çıkması Avrupa 5G altyapısını iki yıl geriye iter açıklamasını da yapıyor. Çünkü daha önce de duyduğumuz kadarıyla Avrupa’daki operatörlerin 5G donanımı konusunda Huawei’ye bağımlı olduğu söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei yasağı Avrupa için hiç iyi görünmüyor

Bu konuda çözüm yolları arayanlar da bulunuyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, 5G konusunda Huawei ile çalışabileceklerini belirtiyor. Ancak önemli isim şirketin Çin’e veri paylaşmayacağı / sızdırmayacağı konusunda garanti vermesini istiyor. Bu garantinin tam olarak nasıl verileceği halen anlaşılamazken, bu durum Huawei için elbette güzel görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Katlanabilir telefon Mate X