reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 865 Plus Qualcomm Huawei

Qualcomm’dan işlemci konusunda özel Huawei isteği

Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm, Huawei için özel bir izin istiyor. Bunun arkasında işlemci satışı yer alıyor.

Biliyorsunuz Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesiyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Firma bu yüzden en azından amiral gemisi seviyesindeki işlemci üretimini Kirin 1000 ile bitiriyor deniyor. Hatta bir daha hiçbir Kirin işlemci karşımıza çıkmayabilir de deniyor. Bu yüzden de Huawei işlemci tarafında tedarikçi arayışı içerisinde. Tayvan merkezli MediaTek firması bunlardan birisi. Huawei’nin MediaTek’e verdiği işlemci siparişini tam yüzde 300 oranında artırdığı duyuluyor. Hatırlarsınız daha önce konuşan bir analist de Huawei’nin 2021 yılında Snapdragon işlemciler kullanabileceğini aktarmıştı. Ancak bu durum gerekli izin alınmadan söz konusu olmayacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm, Huawei tarafına işlemci satmak istiyor

Qualcomm’un bunun için ciddi bir lobi çalışması içerisinde olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Hükümet görevlilerinden Huawei’ye işlemci satmak adına izin koparmaya çalışan Qualcomm, firmadan gelecek potansiyel milyar dolarları Çin ya da Tayvan merkezli işlemci üreticilerine kaçırmak istemiyor. Bunun gerçek olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Ancak ABD yönetimi Qualcomm’a Huawei’ye işlemci satma iznini hiçbir zaman vermeyebilir.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için yeni gelen özellikler