reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei tarafına işlemci ambargosu için hem iyi hem kötü haber

Huawei tarafına ABD tarafından yeni uygulanmaya başlanan işlemci ambargosu konusunda hem iyi hem de kötü haberler geldi.

Kısaca hatırlamak adına geçtiğimiz aylarda Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor haberleri gündeme bomba gibi düşmüş ve geçtiğimiz günlerde de bu durum netleşmişti. ABD bu kararı ile temel olarak Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınacak kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei’ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Söylendiği kadarıyla şu an Çin’de ABD’nin ekipmanlarını kullanmadan işlemci üretimi yapılmıyor. Yeni dönemde artık TSMC olmak üzere birçok firma Huawei için işlemci üretmeden önce ABD’den izin almak zorunda kalacak. Bu izin de görüldüğü kadarıyla verilmeyecek. İşte bu durum karşısına ilk hamle TSMC’den geldi ve firma Huawei’den yeni işlemci siparişi almayı kesti.

Bu karara uymak zorunda olan TSMC, Huawei’nin hali hazırda verdiği siparişileri ise eylül ayının ortasına kadar teslim edebilecek. Huawei’nin burada çok büyük bir siparişinin olduğu ve bunun firmaya uzun bir süre (2020 komple sorunsuz geçebilir) yeteceği söyleniyor. Ancak bundan sonrası ve özellikle 2021 için işler çok zor görünüyor. Huawei’nin yeni nesil işlemciler için “şimdilik” TSMC’den başkasıyla çalışma şansı da çok fazla yok deniyor. Burada altı doldurulamayan iddialar ile çok sıkıntılı bir döneme sürüklenen Huawei, resmi olarak “Bu durumun kaçınılmaz olarak işlerimizi etkilenmesini bekliyoruz” diyor ve “Bir çözüm aramak için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yapıyor. Firmanın çözümü Çin hükümetinden ciddi yardım alan yerel Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) ile çözmeye odaklanacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei tarafına yönelik hamleye Çin çok sert tepki verecek gibi görünüyor.

Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla büyük ülke yakın zamanda Apple, Cisco ve Qualcomm gibi dev firmaları “güvenilmez” listesine alacak ve Boeing’den de uçak almayı durduracak. Ülkenin bu güvenilmez listesine alacağı Çin’e oldukça bağımlı durumdaki ABD’li firmaları yasal birçok işlem (Soruşturma, inceleme, yasak vb.) ile sıkıştıracağı, Huawei’nin yaşadıklarını görmelerini sağlayacağı ve Huawei’ye yönelik hamlenin karşılığını bu şekilde vereceği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası

İLGİLİ HABERLER