reklamı kapat

POPÜLER

Huawei GPU

Huawei tarafından gelen önemli GPU haberi

ABD ambargosu altındaki teknoloji devi Huawei, önemli bir alana daha girmek üzere gibi görünüyor. Firma kapsama alanını artırmayı sürdürüyor.

Huawei, biliyorsunuz hem son kullanıcı hem de sunucu tarafında kendi işlemcilerini üretiyor. Uzun süredir bu konuda bağımsız olan teknoloji devi, bunu GPU (Grafik birimi) tarafına da genişletmek istiyor. Gelen bilgilere göre şirket 2012’den beri kendi GPU’larını geliştiriyor. Hatta kısa süre önce Güney Kore’de GPU konusunda özel bir araştırma merkezinin açıldığı da aktarılıyor. Bu merkeze eski Nvidia çalışanlarını aldığı yönünde bilgiler gelen teknoloji devi, bu konuda ciddi bir çıkışa hazırlanıyor deniyor. Ancak bu GPU’ların son kullanıcı için olmayacağı aktarılıyor. Yani Huawei’den GeForce rakibi bir ekran kartı gelmiyor. Firma daha çok sunucu tarafındaki GPU ihtiyaçlarını karşılayacak ve bu alanda Nvidia’nın tekelini kıracak bir çözüm geliştiriyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, ileride CPU konusunda sorun yaşayabilir

Biliyorsunuz Trump yönetimi, Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor. Bu yapılması masada olan hamleyle Huawei‘nin işlemci üreticileri firmalarla olan ticari ilişkisini kesmek amaçlanıyor. Önerinin merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei’ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Daha önce aktarıldığı kadarıyla Çin’de ABD’nin ekipmanlarını kullanmadan işlemci üretimi yapılmıyor. ABD bu firmaların kendilerinden izin almadan Huawei’ye işlemci sağlamasını engellemek istiyor, bu da Huawei için elbette kötü görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası