reklamı kapat

POPÜLER

NASA, AY radyo teleskobu

NASA’nın üzerinde çalıştığı ilginç Ay planı: “LCRT”

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu NASA, Ay ile alakalı ilginç bir plan yapıyor. İşte detaylar;

Yaşadığımız evreni anlamak ve daha iyi araştırmak için Dünya üzerinde birçok devasa boyutlarda radyo teleskobu yer alıyor. Radyo teleskobu temel olarak “elektromanyetik tayfın radyo bölgesindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendirerek gözlem yapmak için kullanılan çanak şeklinde antenlerden oluşmuş alıcı veya alıcılar” olarak adlandırılıyor. Bu şu an en büyüğü Çin’de yer alan teleskoplar sayesinde bilim insanları gerçekten önemli araştırmalar yürütüyor, önemli keşiflere imza atıyor. Ancak bu teleskopların dünya içerisinde olmasının birçok önemli dezavantajı oluyor. İşte NASA bunları ortadan kaldırmak adına önemli bir plan içerisinde bulunuyor. Kurum ciddi ciddi Ay yüzeyinde yer alan bir kratere, yukarıda da görebileceğiniz gibi yaklaşık olarak 1 km çapında bir ultra uzun dalga boylu radyo teleskobu kurmayı düşünüyor. Ay’ın uzak tarafına kurulması (Dünya’ya bakmaya taraf) amaçlanan bu teleskoba şimdilik Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) deniyor ve büyük faydalarının olacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) projesini gerçeğe dönüştürebilir

“DuAxel” adı verilen özel robotlar ile kurulması planlanan bu teleskop, bilim insanlarına şimdi çok da mümkün olmayan 30 MHz frekansı altında araştırma şansı verecek deniyor. Dünyadaki ve yörüngedeki teleskopların yaşadığı birçok problemden / sinyal gürültüsünden / limitten arınacak ve Ay sayesinde korunacak denilen LCRT, gerçek olduğu zaman tüm güneş sistemindeki en büyük radyo teleskobu olacak açıklaması da yapılıyor.

İlginizi Çekebilir

Koronavirüs için hazırlanam korkutucu simülasyon