reklamı kapat

POPÜLER

HarmonyOS NEXT

Huawei HarmonyOS NEXT ile Android APK desteği sona erdi

Geçtiğimiz hafta içinde beta testleri başlayan Huawei HarmonyOS NEXT işletim sistemi ile Android APK desteği sona erdi.

Huawei, ABD ambargosu sonrası lisanslı Android kullanımını kaybetti. Bu yüzden kendi işletim sistemini geliştirerek HarmonyOS adıyla piyasaya sürdü. Bu yıl ise OpenHarmony temelli HarmonyOS NEXT sürümü için geniş çaplı dağıtım başlayacak. Geçtiğimiz günlerde Çin’de belirli cihazlar için beta testlerine başlanan bu yeni versiyon, yapılan denemeler ile kesin olarak doğrulandığı kadarıyla Android APK desteğini ortadan kaldırıyor. Yani, yeni sürüme APK dosyaları üzerinden Android uygulamaları yüklenemiyor. Düzenlenen bir etkinlikte konuşan Huawei yetkilisi Zhu Yonggang, halihazırda çok sayıda HarmonyOS uygulamasının bulunduğunu, 200’den fazla endüstri ortağının yeni HarmonyOS uygulamaları üzerinde çalıştığını ve şirketin 2024 yılı sonuna kadar 5.000 ortağı bünyesine katmayı hedeflediğini söylemişti. Daha önce yapılan açıklamada ise Huawei HarmonyOS Next işletim sistemi ile ABD merkezli şirketlere/sistemlere bağlanan tüm kaynak kodlarının ortadan kaldırılacağı söylenmişti. Linux ve Android temelli tüm kaynak kodlarını temizleyerek tam bağımsız bir sistem kuran Huawei, bu sayede engellenemez bir işletim sisteminin sahibi olmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei imzalı çok sayıda teknik altyapı üzerine kurulan HarmonyOS NEXT, genel performans verimliliğini yüzde 30 oranında artırıyor. Yeni sürümün cihazlar arasındaki bağlantı hızını da artırdığı söyleniyor, tüm bu iyileştirmeler ile beraber enerji tüketiminin yüzde 20 azaltıldığı aktarılıyor. HarmonyOS NEXT elbette bir yapay zeka altyapısına da sahip. Burada “Harmony Intelligence” adı verilen bir altyapı sunuluyor, sistemde üretken yapay zeka temelli çok sayıda fotoğraf düzenleme aracı bulunuyor.

Bunlar arasında fotoğraf kadrajını genişletme ve fotoğraflardan istenmeyen kişileri kaldırma gibi araçlar yer alıyor. Yüklenen dosyaların özetlerini verebilen “Harmony Intelligence” altyapısı, oldukça kullanışlı görünüyor. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz sürüm, sadece telefonlar değil otomobil başta olmak üzere çok sayıda yerde kullanılabiliyor.

HarmonyOS NEXT yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü