reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 9000s HarmonyOS Next LOG Tasarım

Android ile bağı koparacak Huawei HarmonyOS Next, eylül ayında tanıtılabilir

Android ile bağı tamamen koparacak Huawei HarmonyOS Next işletim sistemi, yeni iddiaya göre eylül ayında tanıtılabilir.

Huawei, ABD ambargosu altına girdikten sonra lisanslı Android kullanımını kaybetti. Firma bu yüzden kendi işletim sistemini geliştirdi ve HarmonyOS adı altında karşımıza çıkardı. Bu yıl ise HarmonyOS Next sürümü için geniş çaplı dağıtıma başlanıyor, tanıtım için bugün spesifik olarak eylül ayına işaret ediliyor. Daha önce çıkan bilgilere göre bu sürüm ile beraber Android APK yani Android uygulaması yükleme desteği tamamen ortadan kaldırılıyor. Bu konuda geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir etkinlik kapsamında Huawei yetkilisi Zhu Yonggang konuşmuş, hali hazırda çok sayıda HarmonyOS uygulamasının olduğunu, 200’den fazla endüstri ortağının yeni özel HarmonyOS uygulamaları üzerinde çalıştığını ve şirketin 2024 yılı sonuna kadar 5.000 ortağı bünyesine katmayı hedeflediğini söylemişti. HarmonyOS işletim sistemi çıktığı günden bu yana bir “Android klonu” olarak nitelendiriliyor, şirket ise bunu sürekli olarak reddediyordu. Bu konuda katıldığı etkinlikte bir açıklama daha yapan HarmonyOS’un babası Mr. Wang Chenglu, bunun söz konusu olmadığını söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki neden sürekli HarmonyOS işletim sistemi bir Android klonu olarak nitelendiriliyordu? Bu söyleniyor çünkü Huawei’nin işletim sisteminin temelinde açık kaynaklı AOSP (Android Open Source Project) için geliştirilen bileşenler kullanılıyordu. Tam olarak bu konuda bir açıklama yapan Mr. Wang Chenglu, Android işletim sisteminde kullanılan kodların tamamımın Google tarafından geliştirilmediğini, kodların aynı zamanda açık kaynak topluluğundan da geldiğini belirtiyor.

Yani Android’in üzerine kurulduğu temeldeki bazı açık kaynak sistemleri / kodları alan ve HarmonyOS’u direkt olarak birebir Android kopyası olarak hazırlamayan Mr. Wang Chenglu ile ekibi, kendi işletim sistemlerinin Android ve iOS’tan farklı olduğunu çünkü HarmonyOS’un birden fazla cihazda çalışması için tasarlandığını belirtiyor. HarmonyOS’un teknik mimari açısından dünyadaki tüm işletim sistemlerine liderlik ettiğini de belirten Chenglu, sistem üzerindeki çalışmaların süreceğini de aktarmıştı.

HarmonyOS Next açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü