reklamı kapat

POPÜLER

Huawei LOG Tasarım

Çin dışındaki Huawei cihazlar EMUI ile kalacak

Halen ABD ambargosu altında olan Huawei, en son HarmonyOS Next ile Android’i tamamen terk ediyor haberiyle ses getirmişti.

Huawei, ABD ambargosu altına girdikten sonra lisanslı Android kullanımını kaybetti. Firma bu yüzden kendi işletim sistemini geliştirdi ve HarmonyOS adı altında karşımıza çıkardı. Kısa süre önce ise HarmonyOS Next sürümü görücüye çıkarıldı, bu sürüm ile beraber Android APK yani Android uygulaması yükleme desteğinin tamamen ortadan kaldırılacağı açıklandı. HarmonyOS için çok sayıda yeni çalışan bünyesine kattığı aktarılan Huawei, bugün öğrendiğimiz kadarıylaysa Çin dışında satılan telefonlarını ve tabletlerini açık kaynak Android temelli EMUI üzerine kurmaya devam edecek. Yani bu telefonlar “Android Open Source Project” merkezli olacak, Google servisleri kullanılamıyor olsa da APK üzerinden Android uygulaması yükleme kapısı açık tutulacak. China Mobile’a göre Huawei dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilere yönelik desteğini de artırmaya devam edecek, bu sayede Google servislerinin eksikliği Çin dışında her geçen gün azaltılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HarmonyOS işletim sistemi çıktığı günden bu yana bir “Android klonu” olarak nitelendiriliyor, şirket ise bunu sürekli olarak reddediyordu. Bu konuda katıldığı etkinlikte bir açıklama daha yapan HarmonyOS’un babası Mr. Wang Chenglu, bunun söz konusu olmadığını söylemişti.

Peki neden sürekli HarmonyOS işletim sistemi bir Android klonu olarak nitelendiriliyor? Bu söyleniyor çünkü Huawei’nin işletim sisteminin temelinde açık kaynaklı AOSP (Android Open Source Project) için geliştirilen bileşenler kullanılıyor.

Tam olarak bu konuda bir açıklama yapan Mr. Wang Chenglu, Android işletim sisteminde kullanılan kodların tamamının Google tarafından geliştirilmediğini, kodların aynı zamanda açık kaynak topluluğundan da geldiğini belirtiyor.

Yani Android’in üzerine kurulduğu temeldeki bazı açık kaynak sistemleri / kodları alan ve HarmonyOS’u direkt olarak birebir Android kopyası olarak hazırlamayan Mr. Wang Chenglu ile ekibi, kendi işletim sistemlerinin Android ve iOS’tan farklı olduğunu çünkü HarmonyOS’un birden fazla cihazda çalışması için tasarlandığını belirtiyor. HarmonyOS’un teknik mimari açısından dünyadaki tüm işletim sistemlerine liderlik ettiğini de belirten Chenglu, sistem üzerindeki çalışmaların süreceğini de aktarmıştı.

Huawei detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER