reklamı kapat

POPÜLER

Yeni 15,3 inç MacBook Air LOG Tasarım

Hücresel bağlantılı MacBook modelleri masada ancak çok uzakta

Hücresel bağlantılı MacBook modelleri masada bulunuyor ancak uzakta yer alıyor. Apple süreci kendi çözümüyle başlatmak istiyor.

Apple, 2019 yılında Intel’den yaptığı satın alım ile beraber kendi 5G modem birimini geliştirmeye başladı. Uzun zamandır masada olan bu ürün ile Qualcomm’a olan bağımlılığını bitirmek isteyen şirket, bu konuda sorunlar yaşıyor ve bu durum gecikmelere neden oluyor. Mark Gurman tarafından yapılan son açıklamaya göre bu gecikmeler nedeniyle modemin aktif kullanıma alınması ancak 2026 yılında olabilir. Şu an hız konusunda rekabetin çok gerisinde olduğu düşünülen modem hakkında bir Apple çalışanının Gurman’a, “Neden Intel’in başarısız bir projesini alıp bir şekilde başarılı olabileceğimizi düşündük, bu bir muamma” dediği dahi iddia ediliyor. Bu konuyu bir kez daha gündeme getiren ise yeni bir MacBook detayı oldu. Yine Mark Gurman’a göre Apple hücresel bağlantıya sahip (eSIM temelli) MacBook modelleri düşünüyor ancak bu modelleri ancak 2027 ya da 2028 yıllarında kullanıma sunmayı planlıyor. Şirketin 5G modemi direkt olarak işlemci içerisine entegre etmek istediği, bu yüzden de süreçte hiç acele etmediği belirtiliyor. Apple elbette geçmişte de hücresel bağlantıya sahip MacBook’lar ile gündeme gelmişti. Şirketin 3G bağlantılı bir MacBook Air piyasaya sürmeyi düşündüğü hatırlatılıyor, Steve Jobs’un 2008 yılında Apple’ın kasada çok fazla yer kaplayacağı için buna karşı karar verdiğini söylediği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bahsi geçen Apple imzalı 5G modemin ilk olaraksa iPhone SE 4 modelinde kullanılması bekleniyor. Uzunca bir süre iPhone XR gövdesi üzerine kurulacak bilgisi verilen telefon, bir ara iptal edildi ya da çok ciddi şekilde ertelendi denilmişti.

Daha sonra ise sağlam kaynaklar tarafından cihazın yeniden masaya getirildiği söylenmişti. Son aşamada geliştirme çalışmaları devam eden telefon, ortaya atılan en son iddialara göre biraz modifiye edilmiş iPhone 14 gövdesi üzerine kurulacak ve Face ID için bir ekran çentiği barındıracak.

Bazı söylentilerin aksine Touch ID taşımayacak telefon, USB-C portuna sahip olacak ve iPhone 15 Pro ile 15 Pro Max’teki eylem düğmesini de beraberinde getirecek. Arkasında tek bir 48 megapiksel geniş açı kameranın olacağı aktarılan telefon, yüksek ihtimalle iPhone 14’te kullanılan 60 Hz OLED ekran üzerine kurulacak.

MacBook detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

İLGİLİ HABERLER