reklamı kapat

POPÜLER

iPhone SE 4 LOG Tasarım

İlk olarak iPhone SE 4 içinde kullanılacak Apple imzalı 5G modem için sorunlar sürüyor

 - Güncelleme: 17 Kasım 2023 09:05

Teknoloji devi Apple tarafından ilk kez iPhone SE 4 modelinde kullanılacak denilen 5G modem ile sorunlar sürüyor.

Apple, 2019 yılında Intel’den yaptığı satın alım ile beraber kendi 5G modem birimini geliştirmeye başladı. Uzun zamandır masada olan bu ürün ile Qualcomm’a olan bağımlılığını bitirmek isteyen şirket, bu konuda sorunlar yaşıyor ve bu durum gecikmelere neden oluyor. Mark Gurman tarafından yapılan son açıklamaya göre bu gecikmeler nedeniyle modemin aktif kullanıma alınması ancak 2026 yılında olabilir. Şu an hız konusunda rekabetin çok gerisinde olduğu düşünülen modem hakkında bir Apple çalışanının Gurman’a, “Neden Intel’in başarısız bir projesini alıp bir şekilde başarılı olabileceğimizi düşündük, bu bir muamma” dediği dahi iddia ediliyor. Bu modemin yukarıda da dediğimiz gibi ilk olarak iPhone SE 4 modelinde kullanılması bekleniyor. Uzunca bir süre iPhone XR gövdesi üzerine kurulacak bilgisi verilen telefon, bir ara iptal edildi ya da çok ciddi şekilde ertelendi denilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha sonra ise sağlam kaynaklar tarafından cihazın yeniden masaya getirildiği söylenmişti. Son aşamada geliştirme çalışmaları devam eden telefon, ortaya atılan en son iddialara göre biraz modifiye edilmiş iPhone 14 gövdesi üzerine kurulacak ve Face ID için bir ekran çentiği barındıracak.

Bazı söylentilerin aksine Touch ID taşımayacak telefon, USB-C portuna sahip olacak ve iPhone 15 Pro ile 15 Pro Max’teki eylem düğmesini de beraberinde getirecek. Arkasında tek bir 48 megapiksel geniş açı kameranın olacağı aktarılan telefon, yüksek ihtimalle iPhone 14’te kullanılan 60 Hz OLED ekran üzerine kurulacak.

iPhone SE 4 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

İLGİLİ HABERLER