reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Facebook ve Instagram için güçlü üretken yapay zeka araçları geliyor

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram ve Facebook için yeni yapay zeka araçları geliyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından resmi olarak duyurulduğu kadarıyla Instagram ve Facebook yakında şirketin görsel oluşturma için geliştirdiği yapay zeka modeli EMU’yu merkeze alan üretken yapay zeka araçlarıyla güçlendirilecek. Bu araçlar sayesinde kişiler fotoğraflarını yazılı komutlar ile düzenleyebilecek. Örneğin yüklenen fotoğraftaki bir köpek, sadece yazılarak panda ile değiştirilebilecek ya da fotoğraftaki kişiler yine yazılı komutlar ile silinebilecek. Bu altyapı video tarafında da çalışacak, kişiler istedikleri tarzı yazılı olarak anlatarak ilginç videolar oluşturabilecek. Zuckerberg’in paylaştığı örnekleri burada görebileceğiniz sistemler, yakında tüm kullanıcılar için aktif edilecek ancak henüz resmi bir tarih verilmiş değil. Dün de Instagram için gerçekten çok ama çok uzun zaman sonra yeni fotoğraf filtreleri getirilmişti. Toplamda 25’ten fazla yeni filtre hazırlayan şirket, bu konuda kişileri memnun etti. Dün ayrıca başka duyurular da yapıldı. Daha kolay kullanım için bazı arayüz sadeleştirme çalışmaları yaptıklarını duyuran şirket, 10 yeni İngilizce dilinde metinden-sese aktarım seçeneği getirdi, altı yeni metin fontu sunmaya başladı ve yapay zeka desteğiyle fotoğraf ile videolardan çıkartma oluşturma özelliğini test etmeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Reels içeriklerinizin nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için iyileştirmeler yapıyoruz. Facebook ve Instagram’da “Tekrarlar” adında yeni bir Reels metriğini kullanıma sunduk” açıklamasını yapan Instagram, önümüzdeki aylarda interaktif bir grafik üzerinden içerik üreticilerin Reels’lerini anlık olarak kaç kişinin izlediğini görebilmesini de sağlayacak.

Reels’ler için, “Klipleri tek tek boyutlandırmanızı, kırpabilmenizi ve döndürebilmenizi sağlayan altyapıyı test ediyoruz. Fikrinizi mi değiştirdiniz? Çok yakında geri alma ve yineleme özellikleriyle düzenleme yaparken zaman kazanacaksınız. Seslendirme gibi mevcut araçları bulmanızı da kolaylaştırıyoruz.” açıklamasını geçen şirket, başka özellikler üzerinde de aktif olarak çalışmalar yapıyor.

Instagram haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER