reklamı kapat

POPÜLER

amazon

Amazon’un uzaydan internet projesinde işler yolunda

SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Amazon da kendi uzaydan internet projesi Project Kuiper için ilk uyduları atmıştı.

SpaceX’in Starlink projesi biliyorsunuz hemen hemen tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Şu an çok sayıda kullanıcısı bulunan servisin bir benzeri üzerinde uzun süredir “Project Kuiper” adı altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Bu projeyi en son gündeme getiren ise atılan en büyük adımlardan birisi olmuştu. Şirket KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli ilk test uydularını ULA’nın (United Launch Alliance) Atlas V roketi ile alçak dünya yörüngesine çıkarmıştı. Bu uydular ile firma çok sayıda yörünge ve bağlantı testi gerçekleştirecek, işler istenildiği gibi giderse SpaceX gibi alçak dünya yörüngesine farklı kalkışlar ile beraber sürekli yeni uydular gönderilecek. Peki gönderilen bu yukarıda bahsettiğimiz test uyduları ne durumda? Bugün paylaşılan yukarıdaki video ile gösterildiği kadarıyla test uyduları ile sorunsuz bir bağlantı sağlandı ve hatta sistem üstünden sorunsuz bir video görüşme dahi gerçekleştirildi. Bu başarı sistemin büyütüleceğine en önemli işaret oluyor, projede genel olarak işler yolunda gidiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Projeyi bundan önce gündeme getiren firmanın ABD merkezli bir yatırım planı olmuştu. Şirket Project Kuiper’i desteklemek için Florida’da 120 milyon dolarlık bir uydu tesisi inşa etmeyi planlıyor. Halen yapım aşamasında olan tesis, aktarıldığı kadarıyla Kuiper uydularını yörüngeye göndermeden önce hazırlamak için kullanılacak.

Tesis NASA‘nın Kennedy Uzay Merkezi‘nde yer alıyor ve önemli fırlatma alanlarına komşu olduğundan firmaya ciddi hız katacak gibi görünüyor. Bu projeyi hepsinden önce ise hazırlanan anten tasarımları gündeme getirmişti. Birer mühendislik örneği olan antenler ya da terminaller, üç farklı boyuttalar ve bir tanesi gerçekten oldukça ufak tasarlanmış.

Bunu her zaman taşınabilecek ve gidilecek her yere götürülecek bir seçenek olarak tasarlayan Amazon, bu 400 dolardan daha ucuza üretileceği aktarılan antenlerin en ufağıyla 100 Mbps’e kadar hız açıklıyor. Daha büyük versiyonlar ise 400 Mbps’e kadar çıkabilecek bilgisi veriliyor.

Amazon uzaydan internet projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER