reklamı kapat

POPÜLER

amazon

Amazon, uzaydan internet projesi için ilk kalkışı erteledi

SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Amazon da kendi uzaydan internet projesi Project Kuiper için çalışıyor.

SpaceX’in Starlink projesi biliyorsunuz hemen hemen tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Şu an çok sayıda kullanıcısı bulunan servisin bir benzeri üzerinde uzun süredir “Project Kuiper” adı altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Bu projeyi en son gündeme getiren atılan en büyük adımlardan birisi olmuştu. Şirket KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli ilk test uydularını ULA’nın (United Launch Alliance) Atlas V roketi ile alçak dünya yörüngesine çıkarmıştı. Bu uydular ile firma çok sayıda yörünge ve bağlantı testi gerçekleştirecek, işler istenildiği gibi giderse SpaceX gibi alçak dünya yörüngesine farklı kalkışlar ile beraber sürekli yeni uydular gönderilecek. Şirketin ilk uyduları yapılan açıklamaya göre “Optical inter-satellite links” ile beraber adeta bir “mesh” ağı kurulmuş gibi görev yapacak. Bu faydalı görünen altyapıyı Amazon kendisi şöyle açıklıyor: “Optical inter-satellite links altyapısı yörüngede turlayan uydular arasında veri göndermek için kızılötesi lazerler kullanacak. Bu sayede uydular ile Dünya üzerindeki antenler arasında veri göndermekle sınırlı kalınmayacak, uydular yörüngedeki diğer uydulara da doğrudan veri gönderebilecek.” Tüm Dünya’yı “mesh” ağı ile sarmaya benzetilen bu önemli altyapı için ilk denemeler normalde 2024’ün ilk çeyreği içinde yapılacaktı. Fakat şirketin planları tutmadı ve ilk uyduların artık ancak dördüncü çeyrekte gönderilebileceği söylenmeye başlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yıl sonunda yapılan açıklamaya göre Amazon imzalı bu projeye rakip firma SpaceX de destek çıkacak ancak bu elbette ücretsiz olmayacak. Project Kuiper ağını büyütmek için Amazon kesenin ağzını açtı ve rakibi SpaceX’ten üç farklı Falcon 9 kalkışı satın aldı. Bu üç kalkışın ancak 2025’in ortasında olacağı aktarılıyor, Amazon’un SpaceX’ten ileride başka kalkışlar da satın alması bekleniyor.

Amazon uzaydan internet projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle