reklamı kapat

POPÜLER

amazon

Amazon, uzaydan internet projesi için SpaceX’le de anlaştı

 - Güncelleme: 02 Aralık 2023 09:55

SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Amazon da kendi uzaydan internet projesi Project Kuiper için çalışıyor.

SpaceX’in Starlink projesi biliyorsunuz hemen hemen tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Şu an çok sayıda kullanıcısı bulunan servisin bir benzeri üzerinde uzun süredir “Project Kuiper” adı altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Bu projeyi son gündeme getiren atılan en büyük adımlardan birisi olmuştu. Şirket KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli ilk test uydularını ULA’nın (United Launch Alliance) Atlas V roketi ile alçak dünya yörüngesine çıkarmıştı. Bu uydular ile firma çok sayıda yörünge ve bağlantı testi gerçekleştirecek, işler istenildiği gibi giderse SpaceX gibi alçak dünya yörüngesine farklı kalkışlar ile beraber sürekli yeni uydular gönderilecek. Bugün yapılan açıklamaya göreyse projeye SpaceX de destek çıkacak ancak bu elbette ücretsiz olmayacak. Project Kuiper ağını büyütmek için Amazon kesenin ağzını açtı ve rakibi SpaceX’ten üç farklı Falcon 9 kalkışı satın aldı. Bu üç kalkışın ancak 2025’in ortasında olacağı aktarılıyor, Amazon’un SpaceX’ten ileride başka kalkışlar da satın alması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki daha önce gönderilen ilk test uyduları ne durumda? Geçtiğimiz hafta paylaşılan yukarıdaki video ile gösterildiği kadarıyla test uyduları ile sorunsuz bir bağlantı sağlandı ve hatta sistem üstünden sorunsuz bir video görüşme dahi gerçekleştirildi. Bu başarı sistemin büyütüleceğine en önemli işaret oluyor, projede genel olarak işler yolunda gidiyor.

Projeyi bundan önce gündeme getiren firmanın ABD merkezli bir yatırım planı olmuştu. Şirket Project Kuiper’i desteklemek için Florida’da 120 milyon dolarlık bir uydu tesisi inşa etmeyi planlıyor. Halen yapım aşamasında olan tesis, aktarıldığı kadarıyla Kuiper uydularını yörüngeye göndermeden önce hazırlamak için kullanılacak. Tesis NASA‘nın Kennedy Uzay Merkezi‘nde yer alıyor ve önemli fırlatma alanlarına komşu olduğundan firmaya ciddi hız katacak gibi görünüyor.

Amazon uzaydan internet projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle