reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Uzaydan internet yarışına Amazon çok geç başlayacak

Uzaydan internet projesi SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Amazon da sürece dahil olmak adına planlar yapıyor.

Amazon ve uzaydan internet konusu en son bir tartışma üzerinden gündeme gelmişti. SpaceX ile Blue Origin arasındaki sorun ve Starlink merkezli durumlar Elon Musk ve Jeff Bezos arasındaki ipleri germişti.

SpaceX’in Starlink projesi biliyorsunuz tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Benzer bir proje üzerinde “Project Kuiper” adı altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor.

SpaceX, geçtiğimiz aylarda uzaya gönderilecek 30 bin adet yeni Starlink uydusu için FCC’den onay aldı. Ancak burada daha sonra seçilecek iki farklı yörünge için onay alındığı aktarıldı. Amazon işte tam olarak bunu kabul etmedi ve sürece tepki gösterdi. Burada tam şekilde açık ve net olunması isteniyor.

Bu konuda Twitter’dan konuşan Elon Musk, Jeff Bezos’un sırf SpaceX ile tam zamanlı şekilde yasal olarak uğraşmak için emekli olduğunu belirten bir gönderme dahi yaptı. Burada emeklilikten kasıt, Jeff Bezos’un geçtiğimiz ay Amazon’un CEO’luk görevini bırakmış olmasıydı.

Amazon’un gelecek için önemli uzay projesini bugün gündeme getiren ise 2022 sonu için konulan ilk kalkış hedefi oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon uzaydan internet yarışında geç kalıyor

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e ulaşmış durumda.

Amazon ise Project Kuiper kapsamında ilk uyduları ancak 2022’nin sonunda ABL Space Systems imzalı yeni nesil roket ile uzaya taşımayı planlıyor. Burada prototip olarak iki farklı uydunun yörüngeye çıkarılacağı belirtiliyor. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli bu prototip uydular, test için kullanılacak ve daha sonrası için planlar yapılacak.

Amazon’un Project Kuiper kapsamındaki ilk hedefi alçak dünya yörüngesine 3.236 farklı uydu çıkarmak ve genel Dünya kapsaması sağlamak olacak. Firma bu uydular ile özellikle şehirlerden uzak bölgelere düşük gecikmeli ve yüksek hızlı internet sağlayacak.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı