reklamı kapat

POPÜLER

Amazon, uzaydan internet projesi Project Kuiper

Amazon, uzaydan internet projesi Project Kuiper için çok sayıda kalkış satın aldı

Uzaydan internet projesi SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Amazon da kendi uzaydan internet projesi Project Kuiper üzerinde çalışıyor.

SpaceX’in Starlink projesi biliyorsunuz tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. 2023 yılında Türkiye’de de aktif edilmesi beklenen servisin benzeri üzerinde “Project Kuiper” adı altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Amazon en son bu proje kapsamında ilk uyduları 2022’nin sonunda ABL Space Systems imzalı roket ile uzaya taşımayı planlıyor haberiyle gündeme gelmişti. Burada prototip olarak iki farklı uydunun yörüngeye çıkarılacağı aktarılmış, KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli bu prototip uyduların test için kullanılacağı söylenmişti.

Şimdi ise firmanın proje için 83 farklı roket kalkışı satın aldığı ortaya çıktı. Burada kalkışlar için üç farklı roketin kullanılacağı aktarılırken, süreçte Arianespace, United Launch Alliance ve Amazon kurucusu Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin firmaları ile çalışılacağı açıklandı.

83 farklı görevi beş yıllık bir dönemde gerçekleştirmek isteyen Amazon’un Project Kuiper kapsamındaki ilk hedefi alçak dünya yörüngesine 3.236 farklı uydu çıkarmak ve genel Dünya kapsaması sağlamak olacak. Firma bu uydular ile özellikle şehirlerden uzak bölgelere düşük gecikmeli ve yüksek hızlı internet sağlayacak.

Amazon ile SpaceX arasında uzaydan internet konusunda bir sorun da çıkmıştı. SpaceX, geçtiğimiz yıl uzaya gönderilecek 30 bin adet yeni Starlink uydusu için FCC’den onay aldı. Ancak burada daha sonra seçilecek iki farklı yörünge için onay alındığı aktarıldı. Amazon işte tam olarak bunu kabul etmedi ve sürece tepki gösterdi. Burada tam şekilde açık ve net olunması isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Twitter’dan konuşan Elon Musk, Jeff Bezos’un sırf SpaceX ile tam zamanlı şekilde yasal olarak uğraşmak için emekli olduğunu belirten bir gönderme dahi yaptı. Burada emeklilikten kasıt, Jeff Bezos’un geçtiğimiz yıl Amazon’un CEO’luk görevini bırakmış olmasıydı.

Amazon uzaydan internet projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle