reklamı kapat

POPÜLER

amazon

Amazon, SpaceX Starlink rakibi uzaydan internet projesi için ilk test uydularını attı

SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Amazon da kendi uzaydan internet projesi Project Kuiper için ilk uyduları attı.

SpaceX’in son dönemde birçok Türkiye haberi ile gündeme gelen Starlink projesi biliyorsunuz hemen hemen tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Şu an çok sayıda kullanıcısı bulunan servisin bir benzeri üzerinde uzun süredir “Project Kuiper” adı altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Bu projeyi bugün gündeme getiren ise atılan en büyük adımlardan birisi oldu. Şirket ilk KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 isimli test uydularını biraz önce ULA’nın (United Launch Alliance) Atlas V roketi ile alçak dünya yörüngesine çıkardı. Bu uydular ile firma çok sayıda yörünge ve bağlantı testi gerçekleştirecek, işler istenildiği gibi giderse SpaceX gibi alçak dünya yörüngesine farklı kalkışlar ile beraber sürekli yeni uydular gönderilecek. Projeyi bundan önce gündeme getiren firmanın ABD merkezli bir yatırım planı olmuştu. Şirket Project Kuiper’i desteklemek için Florida’da 120 milyon dolarlık bir uydu tesisi inşa etmeyi planlıyor. Halen yapım aşamasında olan tesis, aktarıldığı kadarıyla Kuiper uydularını yörüngeye göndermeden önce hazırlamak için kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesis NASA‘nın Kennedy Uzay Merkezi‘nde yer alıyor ve önemli fırlatma alanlarına komşu olduğundan firmaya ciddi hız katacak gibi görünüyor. Bu projeyi hepsinden önce ise hazırlanan anten tasarımları gündeme getirmişti. Birer mühendislik örneği olan antenler ya da terminaller, üç farklı boyuttalar ve bir tanesi gerçekten oldukça ufak tasarlanmış. Bunu her zaman taşınabilecek ve gidilecek her yere götürülecek bir seçenek olarak tasarlayan Amazon, bu 400 dolardan daha ucuza üretileceği aktarılan antenlerin en ufağıyla 100 Mbps’e kadar hız açıklıyor. Daha büyük versiyonlar ise 400 Mbps’e kadar çıkabilecek bilgisi veriliyor.

Amazon uzaydan internet projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle