reklamı kapat

POPÜLER

BYD LOG Tasarım

Türkiye’ye de gelen BYD, kasım ayında rekor kırdı

 - Güncelleme: 02 Aralık 2023 09:56

Kısa süre önce Türkiye’de operasyona başlayan BYD, kasım ayında bir kez daha rekor kırmayı başarmış durumda.

BYD (Build Your Dreams), geçtiğimiz aylarda 2023’ün ilk yarısı özelinde Tesla’yı geride bırakarak en çok elektrikli otomobil satan firma olmuştu. Şirketin ilk yarıda 1,2 milyon kadar elektrikli araç satışı yaptığı, ikinci sıradaki Tesla’nın ise 888 bin civarında kaldığı hesaplanıyor. Elektrikli otomobil pazarında uzun zamandır yer alan BMW’nin yaklaşık 220 bin araç ile üçüncü sırada yer aldığı liderlik listesinde, Çinli GAC Aion yaklaşık 212 bin araç ile dördüncü sırada, bir başka Alman devi Volkswagen ise 209 bin araç ile beşinci sırada yer alıyordu. Bugün ise firmanın kasım ayında 170 binden fazla elektrikli araç satışı yaptığı ve bunun şirket için yeni bir satış rekoru olduğu duyuruldu. Şirket hatırlamak adına ekim ayında 165 bin elektrikli satışı gerçekleştirmişti. Hibrit araçlar ile beraber kasım ayını 301 binden fazla araç satışı ile kapatan dev firma, kasım ayında toplam 279 bin araç satan Nissan’ı geride bıraktı ve bu da söylendiği kadarıyla bir ilk oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket dün gece Türkiye merkezli bir zam haberiyle ses getirmişti. Burada yapılan açıklamaya göre elektrikli BYD Atto 3 için Türkiye’de daha önce 1 milyon 590 bin TL‘nin gözden çıkarılması gerekirken, artık 1 milyon 690 bin TL verilmesi gerekiyor. Toyota ve Lexus’u da bünyesinde bulunduran ALJ Türkiye distribütörlüğünde Türkiye pazarına giriş yapan BYD, burada gerçekten güçlü bir oyuncu olmak istiyor.

Ürün gamında çok sayıda araç olan BYD, Türkiye’de C-SUV sınıfındaki 420 km menzilli (Karma değer) elektrikli ATTO 3 ile çok dikkat çekmeyi başardı. Daha önce duyduğumuz kadarıyla firma 2024 yılı için kendisine “10 bin” araçlık bir satış hedefi koyuyor. Türkiye’de 20’nin üzerinde bayi açacak firma, 2024 içinde 570 km karma menzilli SEAL isimli aracını da Türkiye’ye getirecek. BYD tarafından Türkiye’ye getirilecek üçüncü aracın ise 521 km karma menzilli HAN modeli olacağı aktarılıyor.

BYD Türkiye yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER