reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

OpenAI, özel “GPT” marketini erteleme kararı aldı

 - Güncelleme: 02 Aralık 2023 10:02

Geçtiğimiz hafta yaşanan inanılmaz gelişmeler ile gündemden düşmeyen OpenAI, özel “GPT” marketini erteleme kararı aldı.

OpenAI, geçtiğimiz ay ilk geliştirici konferansını düzenledi ve etkinlikte birçok önemli duyuruya imza attı. Etkinlik kapsamında en çok dikkat çeken yenilik özel GPT oluşturma sistemi olmuştu. Bu sistem sayesinde Plus ve Enterprise aboneleri, kendi amaçları / istekleri doğrultusunda özel GPT’ler oluşturabilecek. ChatGPT’ye şu an GPT-4 ile güç veren firma, GPT Builder ile oluşturulan özelleştirilmiş GPT’lerin başkalarına satılmasına da imkan tanıyacak. Bunun için başkalarının GPT’lerinin görülebileceği ve satın alınabileceği dijital bir market oluşturan firma, bu daha önce kasım sonunda kullanıma alınacak dediği marketi bugün, kısa süre önce yaşanan yönetimsel sıkıntılar nedeniyle 2024’e erteledi. Şu aşamada marketin 2024’ün başında açılacağı belirtiliyor, maalesef henüz spesifik bir tarih verilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etkinlik kapsamında aynı zamanda ileride ChatGPT için kullanılacak “GPT-4 Turbo” modeli de resmi olarak duyurulmuştu. Firmanın diğer dil modellerinden farklı olarak Nisan 2023’e kadar uzanan bilgilerle eğitilen yani oldukça güncel olan sürüm, 128K bağlam desteğine sahip ve geliştiriciler için girdi / çıktı başına daha ucuz bir dil modeli konumunda.

Çok daha kompleks ve büyük verilerin / isteklerin altından kalkabilecek GPT-4 Turbo yanında bir duyuru da yasal süreçler ile alakalı oldu. Bu akşam “Copyright Shield” isimli bir altyapı duyuran OpenAI, bu sistem ile geliştiricileri karışılacakları olası telif davalarına karşı destekleyeceklerini / koruyacaklarını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, “Telif hakkı ihlali ile ilgili yasal taleplerle karşılaşmanız durumunda artık devreye girerek sizi savunacak ve ortaya çıkan masrafları ödeyeceğiz” denildi.

OpenAI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER