reklamı kapat

POPÜLER

BYD Fabrika

BYD, Macaristan sonrasında Meksika’da fabrika kurabilir

Türkiye’de de bulunan BYD, Macaristan’da yeni fabrika kuruyor. Firmanın bir sonraki fabrikası ise Meksika olacak gibi görünüyor.

BYD, Macaristan’ın güneyindeki Szeged kentinde elektrikli araç ve batarya üretimi için yeni bir fabrika kurmak adına büyük çalışmalar yapıyor. Macaristan’da halihazırda bir otobüs fabrikası da bulunan marka, yeni bilgilere göre Meksika merkezli bir fabrikayı da resmi olarak masada tutuyor. En büyük rakip Tesla’nın da fabrika kurmak istediği Meksika, özellikle ABD pazarı için büyük önem arz ediyor, burada ucuza üretilen araçlar ile büyük ABD pazarındaki payın artırılması hedefleniyor. Meksika fabrikası için incelemeler gerçekleştiren ancak henüz nihai kararı vermeyen Çinli BYD, dünyanın en büyük otomobil üreticisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İleride Türkiye’de de bir fabrika kurma ihtimali olan BYD (Build Your Dreams), 2023’ün ilk yarısı özelinde Tesla’yı geride bırakarak en çok elektrikli otomobil satan firma olmuştu. Şirketin ilk yarıda 1,2 milyon kadar elektrikli araç satışı yaptığı, ikinci sıradaki Tesla’nın ise 888 bin civarında kaldığı aktarılmıştı. Elektrikli otomobil pazarında uzun zamandır yer alan BMW’nin yaklaşık 220 bin araç ile üçüncü sırada yer aldığı liderlik listesinde, Çinli GAC Aion yaklaşık 212 bin araç ile dördüncü sırada, bir başka Alman devi Volkswagen ise 209 bin araç ile beşinci sırada yer alıyordu.

En son firmanın kasım ayında 170 binden fazla elektrikli araç satışı yaptığı ve bunun şirket için yeni bir satış rekoru olduğu duyurulmuştu. Şirket ekim ayında ise 165 bin elektrikli satışı gerçekleştirmişti. Hibrit araçlar ile beraber kasım ayını 301 binden fazla araç satışı ile kapatan dev firma, geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıylaysa 2023’ün üçüncü çeyreği toplamında pazar payını yüzde 17’ye çıkardı.

BYD haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER