reklamı kapat

POPÜLER

BYD Sea Lion 07

BYD Sea Lion 07

BYD Sea Lion 07

BYD Sea Lion 07

BYD Sea Lion 07

BYD Sea Lion 07

BYD Seal X

BYD Seal X

BYD Seal X ortaya çıktı, BYD Sea Lion 07 tanıtıldı

Türkiye’de de bulunan BYD yeni araçlar ile gündeme gelmeye devam ediyor. Örneğin bugün BYD Seal X ve BYD Sea Lion 07 ortaya çıktı.

BYD Seal X (İsimdeki X ileride değişecek yani şimdilik temsili) detaylarına burada yer verdiğimiz BYD Ocean-M konseptinin üretim versiyonu olarak yolda bulunuyor. Konsept kadar etkileyici olmayan ancak yine de kötü durmayan elektrikli araç, söylendiği kadarıyla iki farklı versiyona sahip olacak. Tek motorlu versiyon 215 beygir güç, çift motorlu versiyon ise 416 beygir güç sunacak, her iki versiyonda da BYD’nin FinDreams batarya bölümünün lityum-demir fosfat Blade bataryaları kullanılacak. BYD Sea Lion 07 ise bugün Çin’de resmi olarak lanse edildi. Yaklaşık 26 bin dolarlık bir satış fiyatı bulunan model, şık bir tasarıma sahip ve özellikle için dikkat çekici görünüyor. Şimdilik Türkiye satışı olası olmayan Sea Lion 07, BYD’nin gelişmiş e-Platform 3.0 Evo üzerine inşa edilen ilk elektrikli araç konumunda. Üç farklı versiyonu olan bunlar ile 170 kW, 230 kW ile 390 kW (İki motorlu sürüm) güç sunan araç, seçilen versiyona göre 550-610 km arasında bir menzil getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BYD bundan önce bir fabrika haberiyle gündeme gelmişti. Şirket eğer kaçırdıysanız Macaristan’ın güneyindeki Szeged kentinde elektrikli araç ve batarya üretimi için bir fabrika kuruyor. Macaristan’da halihazırda bir otobüs fabrikası da bulunan marka, geçtiğimiz aylarda resmi olarak doğrulandığı kadarıyla Meksika merkezli bir fabrika kurmak adına da çalışıyor. En büyük rakip Tesla’nın da fabrika kurmak istediği Meksika, özellikle ABD pazarı için büyük önem arz ediyor ancak BYD bu fabrika ile daha çok Meksika pazarındaki satışlara odaklanıyor. Meksika fabrikası için aktif olarak incelemeler gerçekleştiren ve yıl bitmeden önce fabrika konumunu kesinleştireceği belirtilen Çinli BYD, bu sefer Avrupa merkezli bir haberle gündeme geldi.

2023 itibarıyla Avrupa’nın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olmayı hedefleyen ve bunun için ikinci bir fabrikaya ihtiyacı olan marka, henüz kesinleşmiş bir karar ya da belirlenmiş bir konum yok ancak 2025 itibarıyla bir Avrupa ülkesine daha otomobil fabrikası kurabilir. Bugün Çin’den 10 bin dolara satılan Seagull EV’nin 20 bin euro civarında olacağı söylenen Avrupa versiyonunun geleceğini de duyuran marka, Avrupa pazarına elbette büyük önem veriyor, firmanın satışları Türkiye’de de artıyor.

BYD gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli