reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11 Cortana

Microsoft, “Cortana” üzerinden tam 242 milyon dolarlık bir ceza aldı

Yazılım devi Microsoft, ABD’de süren bir patent davası kapsamında Cortana üzerinden tam 242 milyon dolar para cezası aldı.

Delaware’deki federal jüri geçtiğimiz günlerde Microsoft aleyhine bir karar açıkladı, şirketin Cortana sanal asistanının IPA Technologies’e ait bir patenti ihlal ettiğine hükmetti. Bu karar Microsoft için tam 242 milyon dolarlık büyük bir ceza anlamına geliyor, bu para genel olarak yüksek olmasına rağmen Microsoft gibi her çeyrek milyar dolar kâr açıklayan bir dev için çok küçük kalıyor. Microsoft, hiçbir zaman çok fazla öne çıkarmadığı yardımcı “Cortana” için Windows 11 uygulamasını geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kapatmıştı. Resmi olarak “Zamandan tasarruf etmenize ve dikkatinizi en önemli şeylere odaklamanıza yardımcı olan kişisel üretkenlik asistanı” şeklinde tanımlanan Microsoft Cortana öldü, Microsoft yeni dönemde tüm odağını Copilot sistemine vermeye başladı. Örneğin geçtiğimiz günlerde Microsoft 365 için Copilot odaklı bir güncelleme geçildi. Microsoft 365 için Copilot yakında sunulacak otomatik tamamlama özelliği, kişilerin Copilot ile olan iletişimlerini daha kolay hale getirecek, sohbet botuna verilmek istenen istemleri otomatik olarak doldurabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada kişilere farklı öneriler sunacak sistem, hem Copilot’tan daha yüksek verim alınmasına imkan tanıyacak hem de daha önce akla gelmeyen imkanları gözler önüne serecek. İstemleri istenirse yeniden yazarak daha iyi hale de getirecek sistem hakkında Microsoft’un yapay zekadan sorumlu isimlerinden Jared Spataro, “Copilot sunulacak yeniden yazma özelliğiyle basit bir komut istemini tek bir tuşa basılarak zengin bir komut istemine dönüştürecek ve herkesi adeta bir istem mühendisine dönüştürecek.” açıklamasında bulunuyor.

Cortana cezası adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER